WhatsApp Facebook’a ilk kez para kazandırabilecek. Hemen hemen her akıllı cihazda bulunan en büyük mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, para kazanmak için dikkat çeken bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor.

WhatsApp Facebook’a Nasıl Para Kazandıracak?

WhatsApp geçtiğimiz sene işletme versiyonunun hazırlanması için kolları sıvamıştı. Uygulamanın işletme versiyonu gelir getirecek olması açısından son derece önemli.

Facebook’un dev yatırımı WhatsApp, 19 milyar dolara satın alınmıştı. Uygulamanın Facebook’a nasıl para kazandıracağı oldukça merak ediliyordu. Bir yandan da para kazandırmazsa, uygulamanın sonlandırılmasından korkuluyordu. Ancak WhatsApp, ilk gelir modelini kullanıcıya sunmak için kolları sıvadı.

WhatsApp Facebook’a

İşletmeler Kullanacak

Peki, WhatsApp’a gelir getirmesi planlanan işletme modeli tam olarak neyi ifade ediyor ve son kullanıcıyı ne kadar etkileyecek? Kullanıcıyı en çok düşündüren, reklam mesajları ile karşı karşıya kalma ihtimaliydi ancak, böyle bir tablo söz konusu değil.

Söz konusu gelir modeli daha çok işletmeleri ilgilendiriyor. Geçen sene, işletmelere web sitesi üzerinden anlık sohbet başlatabilme özelliği getirilmişti. Yeni gelir modeli de benzer özelliklerin hayata geçirilmesini ifade ediyor.

Yeni model ile WhatsApp, müşterilere anlık bilgi gönderilmesini sağlayacak. Müşteriler, web siteye ya da uygulamaya cep telefonu numarasını bıraktığı takdirde, WhatsApp üzerinden bazı bilgilere ulaşabilecek. Örneğin, kargo takip numarası veya biniş kartı bilgileri gibi önemli içerikler, WhatsApp üzerinden gönderilecek.

WhatsApp Facebook’a

Bununla birlikte, işletmeler müşterilerine WhatsApp üzerinden destek verebilecek. Sorulan sorular cevaplanacak. Bir diğer yenilik ise Facebook reklamları üzerinden de anlık şekilde işletme ile mesajlaşmanın mümkün hale gelmesi.

Özellikten faydalanmak isteyen müşteriler, Facebook reklamı satın alarak WhatsApp görüşmelerini başlatabilir veya müşterinin destek mesajına 24 saat sonrasında cevap verilirse, WhatsApp söz konusu iletişimin faturasını işletmeye bildirecek.

Facebook bu model ile beklenilen kadar gelir elde edebilecek mi bilinmiyor ama gelir modelleri için kullanışlı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.