Uber uçan taksi hizmeti için geri sayıma başladı. Projenin hayata geçirileceği ilk şehirler de belli oldu.

Uber uçan taksi hizmeti

Uber Uçan Taksi Hizmeti Hangi Şehirlerde Olacak?

Ülkemizde de çok tercih edilen, ancak sarı taksi sürücüleri ile yaşanan krizin ardından faaliyetleri durdurulan Uber, şimdi de uçan taksi hizmeti ile gönülleri fethetmeye hazırlanıyor.

Filmlerde görüp hayranlıkla izlediğimiz uçan taksiler, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olabilecek mi? Bunun için projenin faaliyete geçeceği ilk şehirlerin hangileri olacağına bakmamız gerekiyor.

Hizmet, Uber Air adı ile faaliyet gösterecek. Projenin hayata geçirileceği beş şehir ise belirlendi. Bu şehirler Delhi, Tokyo, Mumbai, Sydney, Seul ve Taipei olacak.

Bu proje, 2023 yılında ticari faaliyete geçecek. Ancak onun öncesinde 2020 yılında Dallas ve Los Angeles’te deneme uçuşları gerçekleşecek.

Yalnızca Uber değil, pek çok teknoloji firması da rotasını uçan araçlara çevirmiş durumda. Ancak Uber, bu hayali gerçekleştirecek ilk şirket olacağa benziyor. Şirketin tarih vermiş olması, dev projeyi bekleyenleri hayli heyecanlandırdı.

Uber uçan taksi hizmeti

Uber Bu Hizmeti Ne Kadara Sunacak?

Peki, uçan taksi hizmetinin ücreti ne olacak? Henüz konu ile ilgili net bir bilgi verilmedi. Eğer pahalı bir hizmet olursa yalnızca iş dünyası tarafından kullanılmasını beklemek hiç de zor değil. Bunun dışında, acil durumlar için de tercih edilmesi beklenebilir.

Uçan taksilerin nasıl görüneceğine dair ilk bulgular ise Mayıs ayında gerçekleştirilen Uber Elevate zirvesinde görücüye çıktı. İlk prototipler, uçan taksilerin nasıl olacağına dair ön bilgi niteliğindeydi.

Araçların fosil yakıt yerine elektrikle çalışacağı biliniyor. Bu araçlar, dikey kalkış yapabilecek. Çok pervaneli olacak. Bir nevi insan taşıyan drone olacaklarını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Araçlar, 240 km hıza erişebilecek ve 100 km menzile sahip olacak.

Peki Türkiye’deki faaliyetleri nedeni ile zor günler geçiren Uber, uçan taksi hizmetini İstanbul’da da sunacak mı?

İstanbul’daki trafik sorunu düşünüldüğünde oldukça iyi bir çözüm olarak görülebilir; ancak hizmetin ülkemizde verilip verilmeyeceği henüz tam bir gizem.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.