Bilinmeyen bir adresi ararken online haritalar, şüphesiz en büyük kurtarıcımız. Peki ya internetimiz yoksa ya da yurt dışındaysak ve internetimiz sınırlıysa? MAPS.ME çevrimdışı haritaları ile bu gibi durumlara şahane bir çözüm oluyor ve deyim yerindeyse hayat kurtarıyor!

Nasıl mı? İşte cevabı…

MAPS.ME Nasıl Bir Uygulama?

İlk olarak MapsWithMe adı altında kullanıma sunulduktan sonra 2014 yılında internet devi Mail.ru firmasının bünyesine dahil olan MAPS.ME, Google Play’in “En İyi Uygulamalar” listesinde de yer alarak üzere çeşitli ödüller kazandı.

Çevrimdışı navigasyon işlevi, MAPS.ME’yi diğer harita uygulamalarından açık ara farklı kılıyor. Böylece ister yurt içi ister yurt dışında olun, internet bağlantısı olmaksızın aradığınız yeri strese girmeden bulabiliyorsunuz.

Peki dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından yaygın olarak kullanılan MAPS.ME mobil uygulaması, hangi özellikleriyle dikkat çekiyor? Gelin, birlikte inceleyelim…

MAPS.ME Çevrimdışı Haritaları ile Fark Yaratıyor!

MAPS.ME, dünyadaki tüm ülkelerin ve şehirlerin haritalarını, tek bir platform üzerinde buluşturarak çevrimdışı erişim sağlıyor. Kullanıcılar, incelemek istedikleri haritaları seçip indirerek mobil cihazlarının hafızasında depolayabiliyor. Bu noktada, uygulamanın özel bir veri sıkıştırma metodu kullandığını belirtmekte fayda var.

Bu sayede harita dosyalarının boyutları, çözünürlükten ödün vermeden en aza indirgeniyor. Dolayısıyla mobil cihazlarda gereğinden fazla hafıza alanı kaybı yaşanmasının önüne geçilebiliyor.

Ağ bağlantısına gerek duymayan uygulamanın geliştiricileri, bu sayede yakınlaştırma uzaklaştırma işlemlerinin de tökezlemeden ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebileceğini dile getiriyor.

Böylece uygulama, koşullardan bağımsız olarak hızlı ve sorunsuz navigasyon hizmeti vadediyor. Üstelik halihazırda ücretsiz olarak kullanıma sunulan uygulamanın geliştirici ekibi, uygulamanın ilerleyen zamanlarda da ücretsiz kalmasını hedefliyor.

MAPS.ME Uygulamasını Neden Tercih Etmeli?

Sadece navigasyonla sınırlı kalmayan MAPS.ME uygulamasında, birçok mekana dair detaylı bilgiler ve değerlendirmeler de yer alıyor. Turistik amaçla yapılan gezilerde oldukça kullanışlı olan bu işlev sayesinde kullanıcılar, uygulama üzerinden görülmesi gereken yerler, restoranlar, oteller, ATM’ler ve hatta toplu taşıma bilgilerini de görüntüleyebiliyor.

Ayrıca kullanıcılar, uygulama aracılığıyla sürücü, bisiklet ve yürüyüşe özel olarak navigasyon hizmetinden yararlanabiliyor. Konum paylaşma özelliği sayesinde ise kullanıcılar, kısa mesaj veya sosyal medya ağları üzerinden arkadaşlarıyla etkileşime geçebiliyor.

Uygulama, aynı zamanda konaklama sorununa pratik bir çözüm sunuyor. Kullanıcılar, görüntüledikleri otellerde uygulama üzerinden hızlı bir şekilde rezervasyon yapabiliyorlar.

Buna ek olarak, MAPS.ME uygulamasının içeriğinde bulunan haritalara açık kaynaklı harita oluşturma projesi OpenStreetMap kullanıcıları tarafından katkıda bulunuluyor. Böylece uygulamanın haritaları, her gün düzenli olarak güncelleniyor.

İnternet bağlantısına ihtiyaç duymadan geniş kapsamlı navigasyon hizmeti sunan MAPS.ME uygulamasını, Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.