AB Google, Facebook ve Twitter için dikkat çeken bir yaptırıma hazırlanıyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, popüler sosyal medya platformlarında paylaşılan aşırılık yanlısı mesajların kaldırılmaması durumunda önemli bir yaptırım uygulayacaklarını açıkladı. İşte detaylar…

AB Google, Facebook ve Twitter

AB Google, Facebook ve Twitter Konusunda Kararlı

Söz konusu yaptırım, ağır para cezalarını içeriyor. Bu nedenle de son derece çarpıcı olarak yorumlandı. Juncker’a göre söz konusu cezalar, şirketlerin yıllık küresel cirolarının yüzde 4’üne kadar çıkabilir.

Haber, BBC Türkçe’de yayınlandı. Buna göre Juncker, yıllık “Birliğin Durumu” konuşmasında söz konusu duruma değindi. Üstelik konuşmasında söz konusu yaptırımdan kurtulmak için şirketlere sadece 1 saatlik süre verileceğini da belirtti.

Başka bir deyişle, eğer paylaşımın yapıldığı platform, sorun yaratan mesajı yayın anından itibaren 1 saat içinde kaldırmazsa çok ciddi para cezalarıyla karşı karşıya kalacak..

Aslında sosyal medya devi şirketlerine radikal mesajların silinmesi için üç ay süre verilmişti. Ancak gelinen noktada Avrupa Birliği Komisyonu’nun yetkilileri, bu şirketlerin gerekli adımlar konusunda yetersiz kaldığını düşünüyor.

Bu öneri teklifinin asıl amacı da söz konusu şirketleri hızlı davranmaları ve derhal harekete geçirmeleri konusunda tetiklemek.

AB Google, Facebook ve Twitter

Karar için Onay Gerekiyor

Peki bu öneri onaylanacak mı? Önerinin kayda alınması için hem Avrupa Birliği’nin hem de Avrupa Parlamentosu’nun onay vermesi gerekiyor. Eğer karar kabul edilirse içerik denetimi için dev şirketlerin daha fazla efor harcaması gerekecek.

Ayrıca internet şirketlerinin yıllık olarak düzenli şekilde şeffaflık raporu yayımlamaları isteniyor. Bu raporlar, atılan adımların neler olduğunu içerecek. Ayrıca içerik sağlayıcıların da içerikleri kaldırmaları ile ilgili itiraz hakları bulunacak.

Sosyal medya platformları farklı siyasi, etnik ve dini grupların bir arada olduğu ve bazı radikal mesajların kolayca yayılabildiği alanlar. Bu nedenle de tehlike barındırıyorlar.

İnsanlara kolayca ulaşan bu mesajlar bazı durumlarda sorunlara da yol açabiliyor. Bu nedenle Avrupa Birliği’nin bu kararı almasının gerekli olduğunu düşünen çok sayıda kişi bulunuyor.

Komisyonun konuyla ilgili detaylı açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.