Her yıl haberlerde alışveriş çılgınlarının mağazalar önünde uzun kuyruklar oluşturduğunu ve ürünleri yok pahasına almak için birbirlerini ezdiklerini görüyoruz. Özellikle Amerika’da her yıl iple çekilen bir hafta, Black Friday haftası. Yeni bir rapora göre ise gelecek hafta 24 Kasım’da yaşanacak olan Black Friday, ABD’de bugüne kadar gerçekleşen en büyük mobil alışveriş günü olacak.

Black Friday Rekor Kıracak!

App Annie’nin tahminine göre, ABD’de Black Friday haftası (19-25 Kasım) boyunca uygulamalar üzerinden mobil alışveriş yapmak için harcanan süre, 2 yıl önce harcanan zamana kıyasla yüzde 45 artacak.

Firma, ayrıca bu sezon mobil uygulamalar yoluyla üretilen gelirin de rekor kıracağını söylüyor. Buna göre tüketiciler, Black Friday’de sadece tepedeki 5 dijital uygulama yoluyla 6 milyon saatten fazla alışveriş yapacak. Bu da alışveriş için harcanan zamanda, geçen yıla oranla yüzde 40 artış demek.

Amazon, Wish gibi sadece online mağazası olan firmaların uygulamalarının zirveyi zorlayacağı düşünülüyor. Eğer böyle olursa bu beş uygulamada harcanan süre, Black Friday haftasının tamamı boyunca alışveriş uygulamalarında harcanan toplam sürenin yüzde 15’ini oluşturacak.

App Annie bu tahminleri, ABD’deki Android cihazlarından aldığı verilere dayanarak yapıyor; çünkü iOS’ta işler daha farklı işliyor.

Black Friday

Dalgalanmalar Yaşanabilir

Rapor, “Kara Cuma” olarak tabir edilen büyük indirim gününün, mobil e-ticarette dalgalanmalara neden olacağına işaret ediyor. Amazon Prime Day’de görülen trafik artışıyla birlikte, Amerika dışındaki alışveriş uygulamalarında harcanan toplam sürenin bu yıl daha da artacağı tahmin ediliyor.

Japonya’da Android cihazlarıyla alışveriş uygulamalarında geçirilen zamanın 15 milyon saati geçeceği ve böylece 2 yıl öncesine göre yüzde 65 artış yaşanacağı düşünülüyor. İngiltere’de ise bu sürenin 6 milyon saati aşacağı ve yüzde 45’lik bir artış olacağı öngörülüyor.

Bu yıl, AliExpress’te de “Kara Cuma” günü, çarpıcı bir kullanım yaşanabileceği söyleniyor. Uygulama, yurt dışında “Bekarlar Günü” olarak kutlanan 11 Kasım öncesinde iOS ve Google Play’de bulunan alışveriş uygulamaları arasında rekora imza attı.

Sensor Tower, AliExpress’in ABD’de bir kilometre taşına ulaştığını ve 12 Kasım 2017’de ABD’nin iPhone grafik listesinde ilk defa zirveye çıktığını kaydetti.

App Annie, daha önce ABD’de mobil alışveriş alanında genel olarak büyüme olduğunu ve tüketicilerin bu uygulamalarda yılda 10 saat harcaladıklarını bildirmişti.

Bizim ülkemizde de yeni yeni Black Friday indirimleri yapılmaya başlandı. Sizce son yıllarda ülkemizde de başlayan Black Friday, bizde de rekor satışa neden olur mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.