Apple Mining uygulamalarını yasaklama kararı ile gündemde. iOS ve macOS için mining uygulamalarını yasaklama kararı alan Apple’ın bu kararının ardında ne var? Detaylar haberimizde…

Apple Mining

Apple Mining Uygulamalarını Neden Yasakladı?

Apple kripto para mining uygulamalarını yasaklama kararı ile gündeme geldi. Apple, geçtiğimiz günlerde App Store için yönergeler yayınladı. Bu yönergelerde yer alan bilgiye göre hem Mac Apple Store hem de iOS App Store için mining uygulamaları yasaklandı.

Artık iOS  tabanlı cihazlarınız üzerinden kripto para mining yapma amacı taşıyan eylemlerde bulunamayacaksınız çünkü uygulamalar çalışmayacak ve App Store kapsamında yer almayacak. Bu da telefondan coin kazma sürecinin App Store tarafından yasaklandığı anlamına geliyor.

Apple Mining

Apple Neden Mining Yapma Uygulamalarını Yasakladı?

Apple son günlerde mağazalarından kaldırdığı uygulamalar ile daha çok gündemde. Son olarak da Calendar 2 uygulamasını kaldırarak çok konuşulmuştu. Calendar 2 de Mac App Store’da bulunan ve kripto para mining yapılmasına imkan sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyordu.

Uygulamanın kaldırılması ile ilgili şirketin öne sürdüğü kural ise şu oldu: “Uygulamalar, yaptıkları işlemler ile hızlı bir şekilde batarya tüketemez, yüksek ısınma sorunu oluşturamaz ve cihaz kaynaklı sorunlara neden olamaz.”

Peki Apple’ın Yeni Kararları Arasında Neler Var?

Söz konusu uygulamalar resmi uygulama mağazalarında yer almayacak. Cep telefonu ile madencilik yapılmasına izin verilmeyecek. Yasağı uygulayan işletim sistemleri iOS, macOS, watchOS ve tvOS olarak sıralanıyor.

Aslında bu kararın arkasındaki en önemli sebep güvenlik risklerinin önüne geçmek. iPhone mining nedeni ile cihazlarda çok fazla sorun yaşanıyor. Bu da kararın yerinde olduğunu söylemek mümkün.

Artık mining yapmak iOS tabanlı cihazlar için mümkün görünmüyor. Ancak güvenlik nedeni ile alınan bu önlemin pozitif sonuçlar doğuracağı düşünülüyor.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.