Çeşitli işletim sistemleri üzerinde farklı fikirlerle birçok yeni uygulamanın getirilebildiğini biliyoruz. Milyonlarca uygulama, bir şekilde insan yaşamını daha pratik ve kolay hale getirmeye çalışıyor. Günlük hayatta yapmamız gereken birçok işi, bu uygulamalar sayesinde daha kolay şekilde yapabiliyoruz. Parkkolay uygulaması da bu tarz bir hedefle kurulmuş bir uygulamadır. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitim gören 4 öğrenci tarafından kurulan uygulama, insanlara araç park etme konusunda yol gösterme amacıyla hizmete sokulmuştur.

Parkkolay Ne İşe Yarar?

Parkkolay, aracınızı park etmek için gerekli olan otoparkların yerlerini ve fiyatlarını sizlere göstererek rezervasyon yapmanızı sağlayan bir mobil uygulamadır. Yani uygulama üzerinden temel olarak aracınızı nereye park edeceğinizi bulabilir, ilgili yerin ücretini öğrenebilir ve hatta gerekli uygulamayı direkt olarak cep telefonu üzerinden yapabilirsiniz. Parkkolay uygulaması tamamen ücretsiz olarak sunulan ve Google Play Store ile App Store üzerinden indirebileceğiniz bir uygulamadır.

Parkkolay Uygulaması Hangi Bölgeler İçin Geçerli?

Parkkolay uygulamasını şuan için yalnızca İstanbul bölgesi için kullanabiliyorsunuz. İstanbul içerisinde yer alan tüm otoparklar ve bu otoparkların fiyatı uygulama içerisinde yer alıyor. Ancak yapısını giderek genişleten uygulama, diğer bölgelerde hizmet vermek için de çalışmalarını yürütüyor. Genç fikir sahipleri tarafından üretilen bu uygulama, özellikle nüfus olarak çok kalabalık olan ve park sorununun yaşandığı bölgelerde hizmet vermeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra Parkkolay uygulamasını kullanmak için herhangi bir saat sınırlaması da yoktur. Uygulamayı 7/24 kullanarak otoparkların yerlerini ve fiyatlarını görebilirsiniz.

Parkkolay Üzerinden Otopark Ücreti Nasıl Ödenir?

Parkkolay uygulaması ile anlaşmalı olarak çalışan birçok otopark mevcuttur. Sitenin bu anlamda anlaşmalı olduğu otopark sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu açıdan İstanbul’un tüm bölgelerinde Parkkolay ile anlaşmalı olan bir otopark bulabilmek mevcuttur. Size yakın bölgede bir otopark bulduktan sonra öncelikle uygulama üzerinden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bu kısımda otopark tarifesinde bulunan minimum ücrete ve kaç saat sonrasına rezervasyon yaptığınıza bağlı olarak bir rezervasyon ücreti alınır. Daha sonrasında içeride kaldığınız süreye bağlı olarak çıkış ücreti sizlerden alınır. Ancak çıkış ücreti alınırken, rezervasyon sırasında yaptığınız ödeme de dikkate alınır.

Otoparklara rezervasyon işlemleri ise giriş saatinden en az 10 dakika öncesine yapılabiliyor. Yani otoparka giriş yapmadan en az 10 dakika evvel uygulamaya girerek rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bu aşamada rezervasyon ücretini ödediğiniz anda yerini ayırtılmış olur. Burada ödenen rezervasyon ücreti, bir anlamda kapora işlevi görüyor. Yani otoparkların boş yere meşgul edilmemesi adına ilk aşamada rezervasyon ücreti alınır.

Parkkolay Üzerinden Nakit Ödeme Yapılır mı?

Parkkolay uygulaması hiçbir şekilde nakit ödeme kabul etmiyor. Bu uygulama üzerinden tüm otopark ücretlerini online olarak ödemeniz gerekiyor. Burada uygulamaya 3 farklı kartın kaydını yapabilirsiniz. Yani bir kartınızın limiti bittiği zaman, diğer kart ile ödemeleri yapabilirsiniz. Uygulama, online ödemeler konusunda oldukça güvenlikli bir yapıdadır. Verdiğiniz kart bilgileri uygulama içerisinde maksimum güvenlik düzeyinde korunur ve hiçbir şekilde üçüncü kişilerin eline geçmez.

Parkkolay uygulamasına rezervasyon yaptıktan sonra iptal etmek ve ücreti geri almak mümkündür. Ancak rezervasyon yaptığınız saate geç kaldıysanız, sizlere geriye dönük olarak ücret ödenmez. İptal işlemleri için uygulama içerisinde müşteri temsilcilerine telefonla ulaşabilir ve iptal sürecini başlatabilirsiniz.

Park Edilecek Yerde Otopark Yoksa Ne Yapılmalı?

Parkkolay uygulaması yapısını günden güne geliştiren pratik bir uygulamadır. Şayet uygulama içerisinde, aracınızı park etmek istediğiniz bölgede bir otopark görünmüyorsa, Öneri ve Şikayet bölümünden otopark adını ve bölgesini yazabilirsiniz. Parkkolay ekibi kısa sürede ilgili bölgeden bir otopark hizmeti almanızı sağlayacaktır.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.