Android 9 Pie, uzun süredir beklediğimiz Android’in son sürümü olan Android P’nin yeni adı. Duyurulmasından üç ay sonra sürüm artık yayınladı. Önceki sürümleri Marshmallow, Nougat ve Oreo’dan sonra Pie kullanıcıları isim konusunda çok sevindirmedi. Eğer bir Google Pixel sahibiyseniz sevinebilirsiniz, bu güncelleme size.

Android P, Android 9 Pie Oldu 

İsim kullanıcılarını memnun etmedi. Hatta öyle ki “Pie’dan Daha İyi 15 İsim” listeleri bile hazırladılar. Kullanıcılar her ne kadar ismi sevmese de Android 9, Google’ın mobil platformunu daha kolay kullanmanızı sağlayacak yenilikler ve değişiklerle dolu.

Android kullanıcılar çok sevinmesinler çünkü eğer bir Pixel veya Essential cihazları yoksa bu güncellemeden ve sürümden yararlanamayacaklar. Şayet varsa hemen Android 9 Pie güncellemesini alın ve Android’in Dijital İyileştirme Betası’na kaydolun, Android’in gelişmesine katkıda bulunun.

Android severlerin hepsinin bu güncellemeden faydalanamayacaklarını söylemiştik. Ancak sonbaharda diğer kullanıcılar da edinebilirler diye düşünülüyor. Nedeni ise Google’ın her yıl Ekim ayında geleneksel olarak gerçekleştirdiği donanım etkiliği gösteriliyor.

Yeni Neler Var?

Kısaca özetlemek gerekirse bu güncellemeyle Google’ın odaklandığı üç nokta dikkatleri çekiyor. İlki zeka olarak bizi karşılıyor. Duruma göre uyum sağlayabilen pil ve parlaklık ayarları arka planda sizin yerinize çalışıyor bu sayede pil ömrünü uzatmış oluyorsunuz ve aynı zamanda ekranınız çevrenize göre uyum sağlıyor.

Uygulama Etkinlikleri özelliğiyse, gün içerisinde hangi saatte hangi uygulamayı kullandığınızı ölçüyor ve o uygulamayı en üste taşıyor. Diğer uygulamalardan aldığı verilerle de yolculuğunuz sırasında UBER ve Lyft gibi hizmetlerden gerçek zamanlı fiyatlandırma alabiliyorsunuz

android 9 pie

Google’ın ikinci önem verdiği konu ise basitlik. Görünen en büyük değişiklik gezinme şeması. Geleneksel üç düğmeli gezinme çubuğu yerine, iPhone X’inkine benzeyen bir sistem gelmiş. Yani, yukarı kaydırarak son kullandığınız uygulamaları görebilir, uygulamalar arasında hızlıca gezinebilirsiniz.

Üçüncü olarak da dijital iyileşme ile karşılaşıyoruz. Artık Android 9 Pie size, hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiğinizi gösteren bir ana sayfa hazırlayacak. İsterseniz zamanlama da koyabileceksiniz ve gününüzü telefona bakarak geçirmemiş olacaksınız.

Yeni bir gelişme olmadığı sürece Android 9 Pie’ı Ekim gibi edinebilirsiniz gibi görünüyor. Telefon üreticileriniz hızlı davranıp güncellemeyi edinirlerse daha erken kavuşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.