Tarayıcı Chrome artık Android cihazlarda kullanılamayacak. Google Chrome’un 32 milyondan daha fazla Android cihazda kullanılamayacak oluşu gündemi meşgul ediyor.

Tarayıcı Chrome

Tarayıcı Chrome Neden Kullanılamayacak?

Chrome’un API düzeyi yükseltildi. Android 4.1 olan cihazlar 4.4 e kadar yükseltildi. Bu demek oluyor ki telefonunda Jelly Bean yüklü olan Android cihazlar günümüzün en popüler tarayıcısı Chrome’u kullanamayacak. Chrome indiremeyecek, çalışmayacak desteklenmeyecek anlamına geliyor.

WhatsApp da Veda Ediyor

Her birimizin severek kullandığı mesajlaşma ve görüntü paylaşma aracı WhatsApp da artık her iPhone modelinde desteklenmeyecek çalışmayacak. Kabul edelim ki WhatsApp hayatımızın bir parçası o olmadan arkadaşlarımızla sohbet edemiyor görüntülü konuşamıyoruz.

Hele ki son zamanlarda WhatsApp’a yeni gelen güncellemelerle beraber iyice ondan kopamaz olduk. Görüntülü konuşma özelliğiyle kalbimizi çaldı. Ayrıca telefonda WhatsApp’tan gelen fotoğrafları depolama seçeneği ile de oldukça takdir edildi. Önceden WhatsApp aracılığıyla telefonumuza her fotoğraf galeriye kaydediliyordu.

Artık o şekilde olmak zorunda değil. WhatsApp özelliklerinden telefonumuza fotoğrafların kayıt edilip edilmeyeceğinin kararını biz verebiliyoruz. İsterseniz otomatik özelliği kaldırmaz her fotoğrafın galerinize kaydolmasına izin verirsiniz yada özelliği aktif hale getirerek sadece ihtiyacınız olan gönderilen resimleri elinizle manuel olarak kayıt edebilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış.

Maalesef ki özellikleri geliştikçe Tarayıcı Chrome gibi WhatsApp da her iPhone modelinde çalışmayacak. Artık WhatsApp’ın çalışmayacağı iPhone modelleri şunlar; iPhone (ilk jenerasyon), iPhone 3G, iPhone 3G S, iPhone 4, iPhone 4S modellerinde WhatsApp çalışmayacak. Yani iOS 8 sürümü altındaysanız sizde WhatsApp çalışmayacaktır.

Tarayıcı Chrome

Güncelleme Şart

Eğer iPhone eski sürüm kullanmakta ısrarcıysanız WhatsApp ve Chrome’dan vazgeçmek durumundasınız. Güncellemelerin telefonu yavaşlattığı da bir gerçek olsa da ya güncelleme yapmanız gerekecek ya da yeni model bir telefon almak durumunda kalacaksınız.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.