Bulmaca oyunları sever misiniz? Ben oynamaktan keyif aldığım bulmaca oyunlarını sizinle paylaşmaya devam ediyorum. Bugün Bloxorz’dan bahsedeceğim.

Bloxorz, 2007 yılında popüler olmuş ve hatta “Yılın Web Oyunu” unvanını almış bir web oyunuydu. Oyunun sahibi Damien Clarke, oyunun o zamanlarda bu oynanış biçiminde çıkan ilk Flash oyun olduğunu da söylüyor.

bloxorz
Bloxorz – Block And Hole’dan bir görsel

Ben, o çıktığı yıllarda da oynamıştım ve acayip hoşuma gitmişti. Geliştirici arkadaşlar sağ olsunlar mobil uygulamasını da yapmışlar. Elleri dert görmesin. Tabi belirtmeliyim, göreceğiniz renkli görseller orijinal web oyunu olan Bloxorz’un orijinal mobil uygulamasından değil.

Orijinal mobil uygulama hem görsellik hem de oynanış açısından rezalet olduğundan ben günümüze uyarlanmış tasarımdaki ve daha iyi kontrol mekanizmasına sahip olan renkli Bloxorz – Block And Hole ile devam edeceğim. Yazım boyunca web sürümüyle de karşılaştırmalar yapacağım. Web oyunu görselleri koyu renkli olanlar, zaten eskiliğinden anlayacaksınızdır.

Orijinal Bloxorz Nasıldı?

İlk çıktığında Flash oyun dünyası tekeldeydi. Kral ve Kraliçe, iki maymun kraloyun.com’da Flash oyun dünyasının liderliğini sürdürüyorlardı. Şu an eskisi kadar revaçta olmasalar da hala duruyorlar yerlerinde.

10 sene önce sıkı kraloyun.com takipçisi olduğum için Bloxorz ilk çıktığında hemen gördüm tabi. Bu niymiş? Edasıyla girip baktım, Çok ama çok paslı,eski bir blok çıktı karşıma, grafikler o zamanların iyisi işte.

bloxorz
Orijinal Web oyunu Bloxorz’dan bir görsel

Oyunda kare kare olacak biçimde ayarlanmış ve havada duran bir platformun üzerinde ilerlememiz gerekiyordu. Aynı zamanda mistik müzikleri olan bir oyun olmasıyla birlikte oynanış biçimiyle de yeni bir oyundu.

Bloğu sadece devire devire hareket ettirebiliyordunuz ve yapabildiğiniz hamleler yukarı, aşağı, sağ ve soldan ibaretti. Bloğu gerekirse yan, gerekirse dik devirerek belirlenmiş bitiş noktasından içeri düşürmeniz gerekliydi. Oyun bu minvalde ilerlerken bölümler ilerledikçe farklılaşmayı da ihmal etmiyordu. Bazı bölümlerde ek köprüler açmanız hatta bloğu ikiye ayırmanız isteniyordu.

bloxorz
Orijinal Web oyunu Bloxorz’dan bir görsel

Oyun 10 sene öncesine göre tatmin edici düzeyde zor ve bağlayıcıydı. Ben hemen müptelası olmuştum ve bırakamıyordum. Oyunun en güzel yanlarından birisi kaldığınız bölümün bir kodu oluyordu ve o kodu kaydederseniz, daha sonra oyuna girdiğinizde kodu yazarak kaldığınız bölüme gidebiliyordunuz.

Tabi eskiden favoriler, kaldığım yerden devam et falan yok. Her şey manuel. Kodu hemen bir kağıda yazardım ve ertesi gün devam ederdim. Fakat bu eğlencem kısa sürdü çünkü oyun sadece 33 bölümdü ve bitiyordu. Devamı yoktu…

Peki Mobil Sürümü Nasıl?

Web sürümü 33 bölüm olmasıyla yetersizdi. Mobil olması iyi ama görüntü ve oynanış çok kötü. Bloxorz – Block And Hole isimli uygulama, grafikleri yenilediği gibi oynanışı da geliştirmiş. Ayrıca 33 bölümle kalmamış, bölüm sayılarını 200’e çıkarmış. Çok da güzel yapmış.

Bahsettiklerim dışında oyunun orijinal Web sürümü ile Bloxorz – Block and Hole isimli mobil uygulama arasında çok da fazla göze çarpan nokta yok.

bloxorz
Bloxorz – Block And Hole’dan bir görsel

Oyunun oynanışıyla ilgili sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket edildiğinden bahsetmiştim. Oyunun içerisinde köprüler açılması ve bloğun ayrılması gibi zorlu ve karmaşık platformlara bir de bloğu dik devirdiğinizde kırılan cam platformlar ekleniyor. Eğer dik biçimde turuncu camların üzerinde durmaya çalışırsanız kırılıyor ve kaybediyorsunuz.

Köprüleri açmak için gelecek olan butonların üzerine konmanız gerekiyor. Bazı butonlar, dik konmadığınız sürece de çalışmıyor. Açılan köprüler ve parçalanan blok sayesinde bitiş karesine vardığınızda, bloğun o bitiş karesine düşmesi insanı inanılmaz rahatlatıyor.

Aynı zamanda oyun içerisinde bloğunuzu kaç kere hareket ettirdiğinizin miktarını görebiliyorsunuz. Bu miktar size 1,2 veya 3 yıldız kazandırabiliyor.

Bloxorz – Block And Hole’dan bir görsel

Devrilmelere Doyamıyorsunuz

Oyun iyi güzel ama insanın bloğu çevirdikçe çeviresi geliyor. Tabi hamle sayacı bunun için var. Çok fazla hamle puanınızı düşürüyor, basit gibi görünen ama aslında karmaşık bölümlere sahip bir bulmaca oyunu Bloxorz.

Herkesin beyin jimnastiği yapması gerekiyor, Bloxorz gibi uygulamalarla eğlenirken siz de jimnastiğinizi yapabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki linklerden hemen indirebilirsiniz. Dilerseniz de uygulama mağazalarını ziyaret ederek diğer versiyonlara bakabilir, sahibi Damien Clarke’ın sitesine buradan göz gezdirebilirsiniz. İyi devrilmeler!

‎Bloxorz - Rolling Block
‎Bloxorz - Rolling Block
Developer: Dong Tran
Price: Free+
Bloxorz - Block And Hole
Bloxorz - Block And Hole
Developer: Superpow
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.