2005 yılında resmi olarak küçük çapta kurulan Android, zaman içerisinde büyük bir gelişme göstererek farklı kıtalardan milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Bu süreçte birbirinden farklı uygulamalarla kullanıcılarına hizmet veren Android işletim sistemi şuan için en yaygın olarak kullanılan temel işletim sistemidir. Android telefonlarda yıllara göre farklı uygulamalar trend hale gelerek büyük indirme sayılarına ulaşıyor. Bununla beraber ilk kuruluş yılından bu yana bir genelleme yapıldığı zaman en çok indirilen uygulamaları görebiliyoruz. 2016 yılında yayınlanan bir rapora göre şu zamana kadar Android üzerinden indirilen uygulamaların sayısı 11.1 milyarı buluyor. Android işletim sisteminde en çok indirilen uygulamalar arasında daha çok sosyal medya platformları yer alıyor.

1

Facebook

Android telefonlarda gelmiş geçmiş en çok indirilen uygulamalar arasında Facebook birinci sırada yer alıyor. Android işletim sisteminden 1 yıl önce 2004’te ABD merkezli olarak kurulan Facebook, dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Milyarlarca kullanıcısı bulunan bu uygulama, tüm işletim sistemleri için de en çok indirilen uygulamalar arasında ilk sırada yer alıyor. Son yıl istatistiklerine bakılacak olursa Facebook Messenger uygulamasının şuan için Facebook’u geride bıraktığını görebiliyoruz. Ancak genel rakamlara bakılacak olursa ilk sırada yine Facebook uygulaması yer alıyor.

2

Facebook Messenger

Facebook şirketi tarafından geliştirilen bir mesajlaşma özelliği olan Facebook Messenger, Android işletim sisteminde en çok indirilen uygulamalar sırasında ikinci sırada yer alıyor. Hatta son yıllardaki rakamlar baz alınacak olursa Facebook Messenger’ın indirme sayısında Facebook’u da geride bıraktığını görüyoruz. Ancak genel rakamlar yine de Facebook’un önde olduğunu gözler önüne seriyor. Yazılı, sesli ve görüntülü olarak haberleşme olanağı veren Facebook Messenger uygulaması Android üzerinde 1 milyar indirme sayısını aşarak büyük rekor kırdı. Bu anlamda gelmiş geçmiş en çok indirilen mesajlaşma uygulaması olarak Facebook Messenger gösteriliyor.

3

Pandora Radio

Müzik yayınlama ve öneri servisi özelliği taşıyan Pandora Radio uygulaması Android işletim sisteminde en çok indirilen uygulamalar arasında üst sıralarda yer alıyor. Farklı tabanlar için de hizmette olan bu uygulama Android işletim sistemi indirme sayısında ilk sırada yer alıyor. Amerika üzerinden hizmet veren bu uygulama üzerinden müzik istasyonuna bağlanarak dilediğiniz müziği arattıktan sonra ücretsiz olarak dinleyebilirsiniz. Pandora Radio, ücretsiz olarak müzik dinleme imkanı vermesi bakımından sıklıkla tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor.

4

Instagram

Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından kurulduktan sonra Nisan 2012’de Facebook tarafından satın alınan Instagram uygulaması, bu yıldan itibaren çok popüler hale gelerek rekor indirme sayılarına ulaştı. Sosyal platform arasında en çok tercih edilen uygulamalardan birisi olan Instagram, Android işletim sisteminde de en çok indirilen uygulamalar arasında yer alıyor. Bir fotoğraf paylaşma platformu olarak kurulan Instagram, yapılan son yeniliklerle beraber canlı yayın yapabilme ve anlık fotoğraf paylaşabilme gibi özellikleri de bünyesine kattı.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra içerik olarak Facebook ile benzeşen birçok ortak yön barındıran Instagram uygulaması, yavaş yavaş zirvelere doğru ilerliyor. Kullanıcı sayısı olarak Facebook’a oldukça yaklaşan uygulama, farklı işletim sistemlerinde milyonlarca indirme sayısına ulaştı.

5

Snapchat

Eylül 2011’de kurulan Snapchat uygulaması, kullanıcıların fotoğraflarla mesajlaşmalarını sağlayan bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Çekim modları ve efektleri ile oldukça renkli bir uygulama olan Snapchat, indirme rakamlarında büyük bir çıkış gösteriyor. Öyle ki son olarak Facebook tarafından Snapchat’e satın alma teklifi yapılmış ancak bu teklif Snapchat tarafından kabul görmemişti.