Android ve iOS’un Groove’u 1 Aralık’ta mobil uygulama dünyasına veda ediyor. Microsoft’un müzik uygulaması bu platformlara veda edecek. Peki neden?

Android ve iOS'un Groove'u

Android ve iOS’un Groove’u Neden Kapatılıyor?

Microsoft geçtiğimiz yıl Groove Music Pass hizmetini devre dışı bıraktı. Ancak Groove uygulamaları hizmet vermeye devam etti.

Uygulamalar, özellikle OneDrive depolama hizmetinde yer alan müzikleri çalabiliyor ve pek çok kullanıcı tarafından da sıklıkla tercih ediliyordu.

Ancak yeni bir haber bu deneyimin sona ereceğini gözler önüne serdi.

Microsoft, hem Android’de hem de iOS’ta kullanılabilen Groove Music uygulamalarını kaldıracak. Uygulamalar için verilen son tarih ise 1 Aralık. Microsoft yayınladığı bir destek belgesi ile durumu kamuoyu ile paylaştı. Belgelerde yer alan açıklamaya göre söz konusu uygulamalar akıllı cihazınızda yüklü olsa dahi 1 Aralık itibari ile çalışmayacak.

Android ve iOS'un Groove'u

Yalnızca iOS ve Android’e Veda Edecek

Aslında uygulamalar yalnızca iOS ve Android’e veda etmek zorunda. Çünkü Groove PC, Xbox ve Windows Phonelardaki uygulamalarda çalışabilecek. Uygulamaların emekliye ayrılacağı platformlar ise iOS  ve Android ile sınırlı olacak.

Artık OneDrive’da yer alan müziklerinizi akıllı cihazlarınızdan dinlerken sorun yaşamanız mümkün. Çünkü eğer dinlemek için Groove kullanıyorsanız 1 Aralık veda etmek zorunda kalacağınız bir tarih olarak görülüyor.

Elbette PC’den dinlemeye devam edebileceksiniz ancak akıllı cihazlarınızın bu özelliğine veda etmeniz gerekecek. Alternatif uygulamalar ise kurtarıcınız olacak.

Microsoft’un son dönemde uygulamalarla ilgili bir temizlik sürecinde olduğu ortada. Daha önce de pek çok uygulamasını rafa kaldıran ve yeni popüler uygulamalar için yer açan platform aynı zamanda uygulama geliştiricilere verdiği destekle de adından söz ettiriyor.

Bakalım önümüzdeki süreçte kullanıcılar Groove uygulamaları yerine nasıl alternatifler geliştirecek ve Microsoft hangi yeni popüler uygulamalara imza atacak. Hep birlikte göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.