Microsoft güvenlik protokolü açıklaması geldi. Microsoft, gelecek günlerde 20 yıllık güvenlik protokolü olan TLS 1.0 ve 1.1’in Edge ve Internet Explorer sürümünün gelmesi ile kullanım dışı bırakacağını belirtti. Peki Microsoft güvenlik protokolü ne gibi açıklamalarda bulundu?

Microsoft

Microsoft’tan Güvenlik Protokolüne Dair Açıklama

İnternet ortamında kişilerin gizliliğinin korunması ve veri akışının güvenli bir şekilde sağlanması her zaman en önemli esas oldu. Çünkü, veri akışlarındaki gizlilikte oluşabilecek en ufak bir aksama kullanıcılar için çok büyük problemlere yol açabilir. Taşıma Katmanı Güvenliği anlamına gelen TLS, dijital ortamlarda korunaklı bir şekilde kişiler ya da kurumlar arası mesaj aktarımını sağlayan bir şifreleme sistemi.

TLS protokollerinin çeşitli sürümleri olsa da temel kullanım amacı, internet kullanıcısının ağ üzerinden gerçekleştirdiği sesli, görüntülü, yazılı data iletiminin sağlandığı aplikasyonlarda güvenliği en üst düzeyde sağlamak.

2020 yılında Microsoft tarafından piyasaya sürülecek olan Internet Explorer ve Edge ile birlikte şu an az sayıda kullanıcı tarafından kullanılmakta olan TLS 1.0 ve TLS 1.1 varsayılan olarak devre dışı bırakılacağı bildirildi. Zaten bilindiği üzere günümüzde yaygın olarak kullanılan TLS  1.2 sürümü.

Microsoft

Web sitelerinin büyük bir çoğunluğunu kapsayan, %94 civarında bir oran, TLS 1.2’yi kullanmakta. Her zaman yeni sürümlerin gelmesi eski sürümlerin piyasadan kalkmasına neden oluyor. Microsoft, önceki aylarda TLS 1.3 protokolünü hayata geçirmişti. Bu durum da TLS 1.0 ve 1.1’in önümüzdeki zamanlarda hayatımızda aktif rol almayacağının bir habercisi olmuştu.

Teknoloji meraklılarını her ne kadar şaşırtmayan bir gelişme olmuş olsa da, eğer web siteniz güvenlik protokolü olarak TLS 1.0 veya TLS 1.1 protokolleri ile korunuyorsa en kısa zamanda önlem almak isteyebilirsiniz. Microsoft tarafından yapılan bu değişikliğin faydalarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.