Twitter güvenlik açığı skandalı ile çalkalanıyor. Dünya genelinde yaklaşık olarak 350 milyon kullanıcısı bulunan en popüler sosyal ağlardan biri olan Twitter, yeni tespit edilen ve gerekli önlemlerin alındığı bir güvenlik açığı skandalı ile gündeme düştü.

Twitter tarafından yeni tespit edilen bu güvenlik açığı nedeni ile özel sandığınız mesajlarınız başkaları tarafından bilginiz dışında ele geçirilerek okunmuş olabilir.

Twitter güvenlik açığı

Twitter Güvenlik Açığı için Önlemlerini Aldı

Twitter uzmanlarının da tespit ettiği güvenlik açığı, anında önlem alınarak, kötü niyetli kişilerin özel mesajlarınıza ulaşmaları engellendi. Ne kadar erken önlem alınsa da tahminen %1’lik bir kesimin yani 3,5 milyon Twitter kullanıcısının bu tehlikeden etkilendiği ve haberleri olmadan mesajlarının okunduğu düşünülüyor.

Facebook’ta dönem dönem bu gibi güvenlik açıkları ve skandallar ile uğraşıyor, uygulamalara ve hackerlara karşı sürekli savaş vererek önlemler almaya çalışıyor ve riskleri azaltmaya uğraşıyor, görülen o ki bu sefer hackerlar Twitter’ın peşine düşmüş durumda.

Twitter’ın bu güvenlik açığını tespit eden hackerlar, yazdıkları kodlarla uzun zamandır mesajlarınızı siz fark etmeden okuyabiliyordu. Peki bu güvenlik açığının sebebi nedir?

Twitter güvenlik açığı

Twitter Açıklama Yaptı!

Twitter’in yaptığı açıklamaya göre, 16 ay önce yapılan bir güncelleme sonucunda bu güvenlik açığın oluştuğu ve 16 ay sonra açığın tespit edilmesi ile hemen harekete geçilerek kısa sürede gerekli önlemleri aldıklarını bildirildi. 16 ay gibi uzun bir süre boyunca güvenlik açığından etkilenen kullanıcılar ile ilgili başka bir bilgi verilmedi.

Bu önemli güvenlik açığı sonucunda %1’lik bir kesimin etkilendiği söylense de, 3.5 milyon kullanıcı az sayılmaz ama net olarak kaç kişinin şahsi mesajları 3. Kişiler tarafından ele geçirildi ve hacklendi açıklanmıyor. Hacklenen kullanıcıların, yapabileceği bir şey olmadığı, Twitter’ın gerekli tüm önlemleri aldığı belirtiliyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.