Android işletim sistemi kullanan mobil telefonlardaki telefon rehberi, bundan sonra güvende olacak. Akıllı telefonlarda rehberin Gmail ile senkronize edilmesi, aslına bakılacak olursa yeni bir şey değil. Android sistemli telefonlara özel bir uygulama demek de doğru değil. iOS işletim sistemine sahip mobil telefonlarda da her zaman, iCloud uygulamasını kullanarak veya Gmail hesabı üzerinden, telefon rehberi senkronize edilebiliyor.

Bugün birçok kullanıcının Gmail hesabı bulunuyor. Android kullanıcılarının da birçoğu Gmail hesabı kullanıyor. Dolayısıyla telefon rehberinin yedeklenmesini Gmail’de yapmak hem pratik hem de güvenli.

Basit bir anlatım ile Android işletim sistemi kullanan mobil telefonların rehberindeki numaralar, Gmail hesabı ile senkronize ediliyor ve burada saklanıyor. Bir şekilde SIM kartı problemi yaşayan kullanıcılar, artık kayıtlı telefon numaralarını kaybetmemiş olacaklar.

Bu arada şunu belirtelim ki cep telefonlarını evde unutanlar, internet erişimi olan herhangi bir noktadan, bu sayede kayıtlı telefon numaralarına ulaşabilirler. Bu birçok kişi için endişe verici bir durumdur, ancak artık telefon numaraları Gmail hesabında saklanıyor olacak.

Tüm Rehberinizi Gmail Üzerinde Yedekleyin

Aşağıda Android sistemli mobil telefonlardaki numaraların nasıl Gmail hesabına senkronize edileceği açıklanıyor. Bu iş eskiden uzun va zahmetli bir yoldan yapılıyordu ama şimdiki uygulamada bunu kolayca yapmak mümkün.

  • Android sistemli mobil telefonun “Ayarlar” kısmından, “Hesaplar” sekmesini açın.
  • Google hesaplarından, detaylara girin ve hangi verilerin senkronize olmasını istiyorsanız bunları belirleyin.
  • “Senkronize et” dendiği zaman, mevcut hesaplardaki bilgiler “Kişiler”e aktarılıyor veya “Kişiler” listesinde olan, ancak Gmail hesabında bulunmayan kişiler kaydediliyor.
  • Senkronizasyon kısmında “Kişiler”in mutlaka açık tutulması gerekir ve hangi hesap kullanılıyorsa o hesapta bu işlem yapılır.

Bu şekilde telefondaki “Kişiler” kısmı ile senkronize çalışmak üzere telefon rehberi ayarlandığı zaman, veriler otomatik olarak Gmail hesabına aktarılmış oluyor. Ancak telefona yeni bir kişi eklendiği zaman da doğrudan Gmail hesabına kaydedilmiş oluyor.

Kişilerden, kayıt ekle işlemi yapılırken, ekranda üç ve daha fazla opsiyon çıkıyor. Örneğin iki tane Gmail hesabı olanlarda dört opsiyon, beş tane Gmail hesabı olanlarda sekiz opsiyon çıkıyor.

Şimdi bir de Gmail hesabından, telefon numaralarının nasıl görüleceğine bakalım. Gmail hesabına girildiği zaman, ekranın sol üst köşesinde bir seçenek alanı bulunuyor. Mail kısmından kişiler seçilecek olursa, burada senkronize edilen kişilerin listesi, yani mobil teledondaki rehber bilgileri görülür. Artık Android telefondaki bütün kayıtlı numaralar karşınızda.

Google, burada en fazla aranan numaraları filtreliyor. Ayrıca burada gerekli güncelleştirmeleri yapmak da mümkün.

Siz de Android kullanıyorsanız, telefonunuzdaki rehberin Gmail ile senkronize edilmesi için yukarıdaki adımları takip edebilir ve numaralarınızı kaybetme korkusunu zihninizden tamamen atabilirsiniz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.