Android 9 Pie’ın piyasaya sürülmesinden bu yana Google, tüm ürünleri için yeni “Google Materyal Teması” tasarım dilini yaymakta zorlandı. Masaüstü Gmail, 2018’in başlarında yeniden tasarlandı ve artık mobil Gmail’in sırası geldi. Google resmi bloğunda, Gmail Android ve iOS platformlarında olacak mobil tasarımını duyurdu.gmail android

Şu anda inceleme yapılabilmesi adına beta denemelerinin birkaç fotoğrafı var sadece. Ancak diğer tüm Google Materyallerinin yeniden tasarımı gibi, yeni Gmail uygulaması da en basit şekilde “beyaz ve yuvarlak” olarak tanımlanıyor.

Google’ın yeni tasarım dili, sade ve beyaz Google.com ana sayfasını ilham kaynağı olarak kullanıyor. Bu nedenle yeni uygulamaları neredeyse tamamen renkten yoksun. Eski Gmail uygulamasındaki büyük kırmızı başlık alanı beyaz bir arama çubuğu ile değiştirildi. Bu nedenle renk dokunuşları sadece bağlantılarınız profil resimlerinde, etiketlerde ve eklerde karşımıza çıkıyor.

gmail android

Google, yeni renk düzeninin yanı sıra “konuşmaları açmadan veya kaydırmadan, ekleri (fotoğraflar gibi) hızla görüntüleyebileceğinizi” söylüyor. Bu özelliği Whatsapp’tan da hatırlayacaksınız. Google, bunun ne kadar kullanışlı olduğunu yeni keşfetmiş sanırım. En üstteki arama çubuğu aramayı daha fazla teşvik eder hale getirilmiş. Aynı zamanda hesapları daha hızlı değiştirebilmenizi sağlayan profil simgesini sağ tarafa yerleştirmişler.

Gmail Android ve iOS Yenilenmesinin Ardından Karanlık Mod ile Buluşabilir

Geçtiğimiz günlerde Google Asistan karanlık mod ile kullanılabilir hale gelebilir demiştik. Yeni Gmail çok fazla beyaz olsa da, karanlık bir modun gelmesi ihtimali de var. Şahsen benim Twitter’dan alıştığım ve bağımlısı olduğum bir özellik karanlık mod. Android’in bir sonraki sürümü olan Android Q’da alternatif karanlık tasarımların bir odak noktası olması bekleniyor. Tamamen beyaz olan Google uygulamasının yeniden tasarımlarının çoğuna istediğiniz takdirde geçiş yapabileceğiniz tamamen karanlık bir tasarım eklenecek gibi görünüyor.

gmail android
Gmail karanlık mod örneği. Şu an için bulunmuyor.

Karanlık mod lansmanda görünmese bile, bu düz kırmızı tasarımlar Google’ın uygulamaların renk şemalarını kolayca değiştirmesine izin veriyor gibi görünüyor. Yani ufak bir güncellemeden sonra bu özellik de eklenebilir diye umut ediyoruz. Android uygulamasının Web’e ne zaman ulaşacağını tam bilemiyoruz ama iOS güncellemesi bu hafta içinde yayınlanacak gibi görünüyor.

Umarım bu yeni renk teması alışkanlıklarımızı çok fazla etkilemez. Google’ın kullanıcı deneyiminin genel olarak yüksek bir başarı grafiği var. Ama renk düzeninin değiştirilmesi herkeste aynı duyguları uyandırmıyor çoğu zaman. Bakalım bu yeni güncelleme ne gibi yorumlar alacak.

PAYLAŞ
Öykü de yazar, anime de sever. Ama en çok nightcore dinler