App Store Google Play Store’dan 10 kat fazla kazanıyor iddiası gündeme bomba gibi düştü. Bir analiz sonucuna göre, Apple’ın kendi uygulama mağazasından cihaz başına kazandığı rakamlar, Google Play Store’a oranla 10 kat daha fazla.

App Store Google Play Store

App Store Google Play Store’dan Daha Çok Kazanıyor

App Store ve Google Play Store arasında bilindiği gibi büyük bir rekabet var. Hem Android hem de iOS kullanıcılarının sayısı oldukça fazla. İki popüler uygulama mağazasının rekabeti başa baş görünürken önemli bir gerçek yapılan analizle ortaya çıktı.

Buna göre App Store, en güçlü rakibine oranla cihaz başına on kat fazla gelir elde ediyor. Farkın sebebi ise Android’in parçalanma sorunu olarak gösteriliyor.

Rapor, Morgan Stanley tarafından hazırlandı. Buna göre Apple App Store uygulama indirme başına, Google Play Store’a oranla dört kat daha fazla gelir kazanıyor. Bu fark, cihaz başına hesaplandığında daha da artıyor. Çünkü Apple’ın uygulama mağazasının cihaz başına kazancı on kat artıyor.

Yapılan analizde 2018’in ilk çeyreği baz alındı. Buna göre App Store indirme başına 0.44 dolar gelir elde ediyordu. Aynı dönemde Play Store’un geliri ise 0.10 dolarda kaldı. Bununla birlikte App Store cihaz başına 5.08 dolar elde ederken, Play Store’un geliri 0.47 dolarda kaldı.

App Store Google Play Store

Android Parçalanma Sorunu Yüzünden Kaybediyor

Peki sektörün devi olan iki firma arasındaki uçurum, neden bu kadar fazla? Apple, son dört yılda App Store aracılığı ile %119’luk bir kâra imza attı. Oysa ki Google Play Store’un şirketine katkısındaki artış, sadece %14.

Bu durumun en büyük nedeni, Apple’ın yazılım konusunda daha tutarlı olması. iPhone ve iPad’lerin tümü, son sürümde ve yeni uygulamalarla da uyumlu. Android cihazlar ise güncel olmayan işletim sistemlerine sahip. Bu durum da yeni uygulamaların çalışmasını zorlaştırıyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.