App Store zararlı uygulamaları kaldırma kararı aldı. Eğer söz konusu uygulamalar izinsiz şekilde lokasyon verisi paylaşıyorsa artık App Store’da yer alamayacak.

App Store Zararlı Uygulamaları

App Store Zararlı Uygulamaları App Store’a Almayacak

Mobil uygulamalardaki güvenlik açıkları son dönemde çeşitli önlemlerin alınmasına yol açtı. Bu önlemlerin başında da zararlı uygulamaların kaldırılması geliyor.

Apple da konuyla ilgili önlem almayı uygun gördü. Özellikle 3. parti uygulamalar izinsiz lokasyon verisi paylaşımı yaptığı için güvenlik anlamında ciddi bir açığa yol açıyordu. En son Facebook skandalının ardından teknoloji dünyası çeşitli önlemlerle gündeme gelmeye başladı. App Store’un bu tarz uygulamaları kaldırması da gerçekleştirilen son adım oldu.

Apple, App Store’da bir kullanım kılavuzu yayınladı. Kullanıcılarının izni vermemesine rağmen bazı uygulamalar açıkca lokasyon verilerini paylaşabiliyordu. Son kılavuzda da Apple Store bu uygulamaları kaldıracağını bildirdi.

Bu arada Apple bu tarz uygulamalara kaldırmadan önce bir uyarı gönderdi. Bu uyarı ile yayıncılar uygulamalarının gerekli özelliği kullanmadığı gerekçesi ile ilgili bilgilendirildi. Eğer gerekli düzenlemeler gerçekleştirilmezse App Store bu uygulamaları kaldıracak.

Bu kararın 25 Mayıs tarihinde yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile ilgili olduğu konuşuluyor.

App Store Zararlı Uygulamaları

Artık Veri Paylaşımında İzin Gerekecek

Artık uygulamalar izinsiz şekilde verilerimize erişemeyecek. Söz konusu yönetmelik nedeni ile kişisel verilerin toplanmasında izin alınması esas olacak.

Yani uygulamalar bilgileri kullanmadan önce açık bir şekilde bizden izin talep edecek. Peki bir uygulama bu kuralları taşımadığı için App Store’dan kaldırılırsa, bu bir daha uygulama mağazasında yer alamaması anlamına mı gelecek?

Aslında sorunun cevabı hem evet hem hayır. Eğer uygulama gerekli düzenlemeleri yerine getirmezse mağazada yer alamayacak. Ancak gerekli önlemler alınır ve düzeltmeler yapılırsa kaldırılan uygulamalar yeniden App Store’da yerini alabilecek.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.