Google yapay zeka ile sohbet üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Eleştirilerin odağında ise bu teknolojinin yaratacağı olası riskler yer alıyor.

Tüm bu tartışmaların en büyük nedeni, yapay zekanın normal bir insandan ayırt edilemeyecek kadar yetenekli olması. Peki bu durum, Google’ın insanları kandırdığı şeklinde yorumlanabilir mi?

Google Yapay Zeka ile Sohbet

Google Yapay Zeka ile Sohbet Nedeniyle Eleştiriliyor

Teknoloji her geçen gün sıradan hayatımızın daha da çok içinde yer alıyor. Bu durum bir yandan hayatı kolaylaştırırken, bir yandan da tehlikeli kabul edilebilecek risklerin de gün yüzüne çıkmasına neden oluyor.

Bu risklerin bir başka versiyonunu da Google’ın yapay zeka ile sohbet konulu çalışmasında görüyoruz. Google, yapay zeka sohbet programı Duplex’i geliştirdi ve bu durum da tartışmaları beraberinde getirdi.

Kullanıcılar, Duplex ile iletişime geçecek; ancak bu teknolojiyi, gerçek bir insandan ayırmak hayli güç. Bu durum da insanları kandırmak olarak adlandırıldı ve tepki çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan Google ise insanların yapay zeka ile konuştukları konusunda bilgilendirileceklerini açıkladı.

Google Yapay Zeka ile Sohbet

Duplex’in Konuşma Yeteneği Çok Gerçekçi

Google I/O geliştirici konferansında görücüye çıkan Duplex, dikkat çeken bir şovun sergilenmesinde de rol oynamıştı. Konferans sırasında aramalar yapılmış ve çoğu aramada karşıdaki kişinin Duplex’in yapay zeka olduğunu anlamadığı gözlemlenmişti.

Duplex konuşma sırasında duraksıyor, düşünüyor, mimik ve jest hissi uyandıran sesler çıkarıyor. Hatta gündelik ağızla konuşup dolaylama bile yapıyor. Bu üstün taklit yeteneği de çeşitli eleştirilerin hedefi haline gelinmesine yol açtı.

Teknoloji Tehlikeli Olabilir mi?

Teknoloji uzmanları, bu sistemin insanları kandırmak için kullanılmasından oldukça endişeli. Ancak Google şimdilik aramaların yapay zeka ile yapıldığına dair bilgi verileceğini açıklayarak eleştiri oklarını üzerinden çekmiş görünüyor.

Önümüzdeki süreçte Duplex’in gündelik yaşam üzerindeki etkilerini daha net bir şekilde gözlemleyebileceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.