Apple 1 trilyon dolarlık ilk şirket olma yolunda hızla ilerliyor. Çağımızın en büyük şirketleri arasında şüphesiz başı çeken teknoloji devi şirket, piyasa değeri ile de bu durumu kanıtlamaya hazırlanıyor.

Apple 1 Trilyon Dolarlık İlk Şirket

Apple, dünya tarihinin bir trilyon dolar değerindeki ilk şirketi olma yolunda hızla ilerliyor. Şirket dün 3. Çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Açıklamaya göre şirketin piyasa değeri 20 milyar dolar artış gösterdi.

Böylece dev şirket hisselerinin değerini yüzde 2,5 oranında artırdı. Bu da Apple’ın piyasa değerinin 935 milyar dolara ulaştığını gözler önüne seriyor. Son dönemlerde Apple’ın değer kaybettiği ve 1 trilyon bandına asla ulaşamayacağı konuşuluyordu. Ancak dev şirket finansal çeyrek raporlarını paylaşarak bu söylentilere son noktayı koymuş oldu.

Apple

1 Trilyon Dolara Ulaşması An Meselesi

Apple teknoloji devrimi yapmış bir şirket. Marka değeri oldukça yüksek. Üstelik güçlü rakiplerine rağmen müşteri sadakati konusunda son derece başarılı. Hal böyle olunca da finansal kazanç kaçınılmaz oluyor.

Şirketin açıkladığı raporun bir diğer verisi ise elde edilen gelirle ilgili. Şirket 53,3 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Bu da geçtiğimiz yıla göre yüzde 17’lik bir artış anlamına geliyor. Apple, Nisan-Haziran dönemine göre de hisse başına 2,34 dolar kazanç elde ederek gelirlerini artırmayı sürdürdü.

Apple 1 Trilyon

Aslında analistler Apple’ın üçüncü çeyrekteki hisse değerlerinin 2,18 doları geçmeyeceğini tahmin etmişlerdi. Ancak Apple, analistlerin tahminlerini aşmayı başardı. Apple bu süreçte 41,3 milyon tane iPhone satarak başarısının tesadüf olmadığını kanıtlamış oldu.

Satılan her iPhone’dan ortalama 724 dolar kar elde eden Apple, 115 milyon adet iPad, 3,7 milyon tane Mac modeli sattı.

Apple’ın servis gelirleri de kazancın aslan payını oluşturdu. 2017 yılına kıyasla servis gelirlerinde yüzde 31 oranında artış meydana geldi. 2018 yılında servis gelirlerinden 9,6 milyar dolar elde edildi.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.