Apple A12 Bionic işlemcisi duyurusu yapıldı. Bu işlemci sunulan son teknoloji özellikleriyle dikkat çekiyor. A12 Bionic işlemci kullanıcılarına neleri sunuyormuş görelim;

Apple A12 Bionic

Apple A12 Bionic İşlemcisi Ne Gibi Yeniliklerle Geldi?

A12 Bionic İşlemci ile dünyada ilk defa Apple tarafından 7 mm’lik işlemci kullanıldı. iPhone’un yeni modelleriyle beraber sunulan işlemcinin çıktığı tesis daha önceden Kirin 980 işlemciyi çıkartan tesis.

Apple tarafından kendi özel tasarımıyla 4 çekirdekten oluşan GPU ve 6 çekirdekten oluşan CPU kümeleri birleştirilerek oluşturulan bu işlemcinin içerisinde bulunan yapay zeka birimiyle 5 trilyonun üzerinde işlemi yapma kapasitesi bulunuyor.

6 çekirdekten oluşan CPU bünyesinin 4 çekirdeği ve 2 çekirdeği olan kümelerden oluştuğunu görüyoruz. Bu işlemci kümeleri hem yüksek performansı hem de günlük yapılan işlemleri yapıyor. Bu çekirdeklerden birinin önceki sürüme oranla %15’lik daha fazla güç sunduğunu görüyoruz. Öteki çekirdeğin ise verimi sağlaması için %50’lik bir yüzdeyle çalıştığını görüyoruz.

İşlemcinin Yapay Zekayla Güçlü Uyumu

Nöral Engine adıyla anılan yapay zeka biriminin işlemcide mükemmel bir performansı var. Yeni teknolojiyle fotoğrafları, oyunları, yükseltilmiş gerçeklik uygulamalarını ve daha da fazlasını sunan işlemci ile yeni deneyimler yaşamamıza olanak sunulmuş.

Saniye başına 5 trilyonun üzerinde işlemi yapma kapasitesi bulunan yapay zeka birimiyle, verimlik de ön plana çıkartılmış. Bir çok yeni işlemin gerçek zamanlı yapıldığı bu birimde, arttırılmış gerçeklik deneyimini yaşamayı talep ederseniz hemen o anda o işlemi gerçekleştiriyor. İçerisinde aramakta olduğunuz nesne bulunan fotoğrafları bulmayı isterseniz bu birimin yeteneklerine şahit olabilirsiniz.

En çok kullanılan platformlara da açılan bu birime geliştiriciler sayesinde daha çok performans sunan yapay özellikler eklenmesi mümkün olabilecek.

Apple A12 Bionic

Görüntü Konusunda Yeni Özellikleriyle Dikkat Çekiyor

Bu işlemcide yer alan sinyal işlemcisi sayesinde fotoğrafların ve videoların çekiminde inanılmayacak derecede bir performansın söz konusu olduğunu görüyoruz. Portre modunda ilginç ayrıntılar yakalayan ve titizlikle seçilmiş bir yoğunluk motoru bulunuyor. Ayrıca fotoğraflarda dinamik aralık nasıl işler bunu görmeniz mümkün. Tek kamerası bulunan iPhone XR’da bile mükemmel fotoğraf çekebilme özelliği sunuyor sinyal işlemcisiyle.

Videoların çekim yeteneği de geliştirilmiş ve önden ve arkadan planları renklendirmeyle ayırabilme yeteneğine sahip işlemci ayrıntıları en güzel şekilde işleyebiliyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.