Dünyanın pek çok ülkesinde kullanıcısı olan Apple’dan engelliler için emoji teklifi geldi. Bu teklif kullanıcıları oldukça memnun etti. Apple, işitme cihazları gibi sembollerle engelli kullanıcıların daha iyi temsil edilmesi adına yeni his simgeleri hakkındaki teklifini Unicode Konsorsiyumu’na iletti.

Apple’dan Engelliler için Emoji Teklifi

Apple’dan Engelliler için Emoji Teklifi Neleri Kapsıyor?

Apple, kullanıcılarına yönelik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Son olarak da engelli kullanıcılar için yenilikçi bir karara imza attı ve 13 yeni emoji teklifi ile gündeme geldi. Peki bu emojiler hangi duyguları ifade etmek için kullanılacak?

Her akıllı telefonda pek çok duyguyu ifade edebilen ve hatta ten ve saç rengine kadar seçim yapabileceğimiz emojiler mevcut. Ancak bu duygular bir konuda eksik kalıyordu. Engelli kullanıcıların duygularını ifade edebilecek yeterince emoji yoktu. Durumu fark eden Apple’dan engelliler için 13 farklı his simgesi önerisi geldi.

Apple’dan Engelliler için Emoji Teklifi

Yeni Emojiler Arasında Neler Var?

Engellilerin deneyimlerini yansıtan bu emojiler arasında işitme cihazı simgesi, tekerlekli sandalye ve değnek kullanan kişiler, kılavuz köpeği simgesi ve protez kol bulunuyor. Elbette burada da ten ve saç rengi seçenekleri devreye giriyor. Böylece yeni emoji sayısı, kombinasyonlarla birlikte 45’e ulaşıyor.

Ancak Apple’a göre bu sadece bir başlangıç. Önümüzdeki süreçte bu konu ile ilgili daha fazla duyguyu ifade eden emojiler geliştirilecek ve kullanıcıların deneyimlemesine hazır hale getirilecek.

Yeni Emojiler Gelecek Ay Görüşülecek

Önümüzdeki ay düzenlenecek Unicode Konsorsiyumu’nda Teknik komite üyelerince yeni emojiler tartışılacak. Simgelerin onaylanması durumunda, Emoji 12.0 sürümünün adayları arasında bu his simgeleri de yer alacak ve 2019 yılı itibari ile de kullanıma hazır hale getirilecek.

Elbette 2018 yılının his simgeleri tamamlandığı için bir yıl beklemek zorundayız. 2018 yılının his simgeleri ise yılın ikinci yarısında mobil platformlara eklenecek ve böylece duygularımızı emojilerle ifade etmeye daha fazla seçenekle devam edeceğiz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.