Yandex Navigasyon bayram süresince yolcuların kaç kilometre yol katettiklerini açıkladı. Buna göre 3 günlük bayram tatilinde yolcular, 53 milyon kilometreden fazla yol kat ettiler.

Yandex Navigasyon Bayram

Yandex Navigasyon Bayram Raporunu Paylaştı

Yandex Navigasyon son zamanların en fonksiyonel uygulamalarından biri. Pek çok kullanıcı yol tarifi için bu uygulamayı kullanıyor. Yandex de zaman zaman bu verileri kamuoyuyla paylaşıyor. Son paylaşımı da bayram süreci ile ilgili oldu.

Buna göre bayram boyunca 53 milyon kilometrenin üzerinde mesafe kat edildi. Ayrıca kullanım sayısı da en çok İzmir’de arttı. Görünen o ki tatilcilerin ilk tercihi İzmir oldu.

Yandex Navigasyon Bayram

İstanbul’un Çıkış Rotaları Analiz Edildi

Yandex Navigasyon, rota önerileri verdiği için kullanıcılar trafikten daha az etkilendi. Yandex, yalnızca trafiğin yoğun olduğu noktaları değil, aynı zamanda yola çıkmak için en uygun saatleri de kullanıcıları ile paylaştı. Bu da tabii ki seyahat planı olanlar için son derece önemli bilgilerdendi.

Navigasyon uygulaması, 13 Haziran ile 18 Haziran tarihleri arasında oldukça aktif kullanıldı. Bu kullanım oranı bayram sürecinde yüzde 50’den fazla arttı. Kullanıcılar tam 7.5 milyon kez rota oluşturdu. Kullanıcıların kat ettiği mesafe de yüzde 112 oranında büyüdü.

Uygulama içinde yapılan aramalar da normal bir haftaya göre oldukça yüksekti. Bu oran yüzde 41 oranında artış gösterdi. İzmir dışında bayram sürecinde yoğun olarak kullanılan başka iller de vardı. Bu iller Balıkesir, Muğla, Antalya ve Aydın oldu.

4.5 Milyon Kişi Kullandı

Yandex Navigasyon yardımı ile yol tarifi alan kullanıcı sayısı 4.5 milyona ulaştı. Bazı sürücüler, kat edecekleri yol uzunluğuna göre uygulamayı daha uzun süreli kullandı.

Bu bilgilere ek olarak Yandex Navigasyon, ilginç bir başka analizi de kullanıcılarla paylaştı. Buna göre en çok yol kat eden beş kullanıcıdan en uzun yol kat edeni, tam 2.883 km yol gitti.

Uygulama üzerinden bırakılan yorumlarda da önemli bir artış vardı. Özellikle kaza noktaları ile ilgili bilgi veren ve yorumda bulunan bu paylaşımlar, normal bir haftaya oranla yüzde 231 oranında arttı.

Sizin yolculuk yaparken tercih ettiğiniz navigasyon uygulaması hangisi? Google Haritalar mı yoksa Yandex mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.