Apple derinlik kontrolü özelliğini fotoğraflar üzerinde kullanıcılarına sunmuştu. Özelliğin bokeh efektini istenildiği gibi ayarlamaya izin vermesi ve halihazırda çekilen fotoğraflarda derinlik ayarına fırsat vermesi oldukça büyük bir atılımdı.

Şimdilerde ise, mobil cihazlarında hedef kitlesinin anları mümkün olduğunca üstün kalitede ölümsüzleştirmesine her geçen gün daha da fazla önem veren teknoloji devi Apple, artık sadece çekilmiş fotoğraflarda değil, anlık fotoğraf çekimleri sırasında da derinlik ayarını kullanıcılarının kontrolüne bırakmayı hedefliyor. Peki Apple derinlik kontrolü özelliği hangi telefonlara gelecek?

Apple derinlik kontrolü

Apple Derinlik Kontrolü Özelliği Artık Kamerada

Derinlik kontrolü özelliğinin yalnızca çekilmiş fotoğraflarla sınırlamak istemeyen Apple, iOS 12.1 Beta 1 ile bu özelliği cihaz kamerası ile bir araya getiriyor. Apple Derinlik Kontrolü artık birebir olarak kameradan görülen anlarda da seçenek olarak kullanıcıların seçimine sunulacak.

Böylece yeni işletim sistemi kullanıcıları hiç vakit kaybetmeden tercih ettikleri ayarı fotoğraf çekimleri esnasında gerçekleştirebilecekler. Bu da mobil cihazını aynı zamanda ciddi anlamda bir fotoğraf makinesiyle eş değerde verimlilikte kullananlar için çok önemli bir atılım olacak gibi görünüyor.

Apple derinlik kontrolü

Apple Karar Aşamasında

Daha test aşamasında olan derinlik kontrolü özelliğinin, kamera ile hangi sürümde bir araya gelerek kullanıcılarını memnun edeceği merak konusu oldu. Ancak karar aşamasında olan Apple’ın kısa zamanda bunu hedef kitlesi ve kullanıcılarına açıklaması bekleniyor.

Eğer siz de, özelliğin sürümü kesin olarak belirlenene kadar sabırsızlananlardansanız ve derinlik kontrolü özelliğini şu an kullanmak için tek ihtiyacınız olan iOS 12 ile çalışan bir iPhone’unuzun olması.

Bundan sonra ise tek yapmanız gereken galerinizdeki herhangi bir fotoğrafınızı açıp, parmağınızın ucuyla üzerine tıkladıktan sonra açılan düzenle seçeneğinden hedeflediğiniz fotoğrafın alan derinliğinde istediğiniz değişikliği yapmak olacak.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.