Apple FaceTime ve iMessage Patent Davası ile yine gündeme gelmeyi başardı. 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri, California’da bir garajda kurulan ve teknoloji alanında otorite sayılabilecek bir kuruluş olan Apple firması, geçen Ağustos ayında açıklanan resmi rakamlara göre değeri 1 Trilyon Doları geçen ilk şirket oldu.

Teknoloji alanında 42 yıldır hizmet veren Apple son dönemlerde yaptığı teknolojik atılımlar, çıkardığı yeni teknoloji ürünleri ve başardığı ilkler ile adından söz ettiriyor.

Apple FaceTime ve iMessage

Apple FaceTime ve iMessage Davası

6 sene önce Samsung ile girdiği patent davasından yaklaşık 500 milyar dolar tazminat kazanan Apple’a şimdi de başka bir firma patent davası açtı.

MPH Technologies isimli Finlandiya merkezli bir teknoloji firması iPhone işletim sistemlerinde bulunan, FaceTime ve iMessage uygulamalarında kullanılan uçtan uca şifreleme protokolünün kendi patentlerine olduğunu iddia ederek Apple firmasına dava açtı.

MPH firması tarafından daha önce Apple ile görüşmeler yapılmış. Ancak 12 ay kadar süren görüşmelerin sonunda bir anlaşma zeminine varılamamış ve söz konusu durumun sonuçlanması için mahkemeye gidilmiş.

MPH Technologies firmasının Apple aleyhine açtığı davanın miktarı hakkında henüz bir bilgi mevcut değil. İlerleyen zamanlarda davanın nasıl çözüleceğini göreceğiz.

Apple FaceTime ve iMessage

Apple’ın İlk Davası Değil!

Apple, teknoloji alanında yaptığı başarıların yanında, aleyhine açılan bir çok dava ile de adından sıkça söz ettiriyor. Daha önce rakip teknoloji firmaları tarafından birçok kez dava edilmişti.

Bazı davalar lehine, bazı davalar da aleyhine sonuçlanmıştı. Apple, yaklaşık 6 sene süren Samsung davasını 539 milyar dolarlık büyük bir rakamla kazanmıştı. Firma için en son eski ürünlerini yavaşlattığı gerekçesiyle 1 trilyon dolarlık dava da açılmıştı. Ancak dava henüz sonuçlanmamışken yeni bir patent davası ile daha karşı karşıya kaldı.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.