Facebook SMS ve konuşmaları kaydetmiş ve telefonlarına mobil uygulamayı yükleyen tüm kullanıcılarını takibe almış! İşte Facebook’un yeni skandalından dikkat çeken detaylar…

Facebook, Skandallara Doymuyor!

Şirket daha önce de kullanıcı verilerini şirketlere satmak ve bu verilerin usulsüz kullanımını denetlememek ile suçlanmıştı. Sosyal medya devi şirketin, bu tür skandallara karışması şirket hisselerini düşürmüştü. Şimdi ise yeni bir skandalla yeniden gündeme geldi. Üstelik bu kez skandalın boyutu çok daha büyük!

Facebook SMS ve Konuşmaları Kaydetmiş!

Sosyal Medya Devi Facebook SMS ve Konuşmaları Kaydetmiş

Peki Facebook, tüm bu verileri nasıl kaydetti? Sorunun cevabı oldukça basit. Uygulamayı mobil cihazınıza yüklediğinizde, uygulama yaptığınız aramaları ve mesajlaşmaları da kayda almaya başlıyor.

İddiayı ortaya atan Guardian Gazetesi’nde yer alan habere göre, son günlerde oldukça revaçta olan #DeleteFacebook kampanyasına katılarak hesabını kapatmak isteyen kullanıcılara “Facebook verilerinizi bilgisayarınıza indirmek isteyebilirsiniz” önerisi geliyor. Bu öneriyi dikkate alan ve tüm verileri indirmeyi seçen kullanıcılar ise dikkat çeken bir sürprizle karşı karşıya kalıyor.

Facebook SMS ve Konuşmaları Kaydetmiş!

Hatta bazı kullanıcılar, belirli zaman dilimini kapsayan veriler içinde, yapılan telefon görüşmelerine dair bilgilerin de yer aldığını iddia ediyor. Üstelik bu bilgiler içinde görüşmelerin ne zaman yapıldığı ve ne kadar sürdüğü gibi ayrıntılar da mevcut. Daha da ürkütücü olan ise tüm bu verilerin Facebook’ta indirilen dosyalar içinde yer alması!

Android Cihazlarda Veri Paylaşımı Daha Fazla

Edinilen bilgiye göre detaylı telefon konuşması verileri, sadece Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda mevcut. Buna göre Facebook, iOS işletim sistemindeki akıllı telefonlarda bu verileri çekememiş.

Android kullanıcıları için ise ne yazık ki durum pek iç açıcı değil. Kullanıcılar kapattıkları hesaplarında kayıtlı verileri indirdiklerinde, rehberlerinde bulunan numaralar ve kısa mesajlara dair bilgilerin de indirilen dosyada gelmesinin şaşkınlığını yaşıyor.

Facebook’tan Skandala Dair Açıklama

Olayın duyulmasının ardından Facebook’tan konu ile ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Mesajlaşma uygulamalarının en önemli özelliklerinden birisi de bağlantı kurmak istediğiniz kişileri kolaylıkla bulabilmenizdir.

Bu nedenle telefonunuzla bir sosyal medya ya da mesajlaşma uygulamasına giriş yaptığınızda telefon rehberiniz hizmet sağlayıcının sunucularına yüklenir. Bu yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır” ifadelerine yer verdi.

Bu açıklamada ayrıca kullanıcıların Facebook Messenger uygulamasında yer alan ayarlar bölümünden veri paylaşımını durdurabileceklerinin altı çiziliyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.