Apple gizlilik politikası yayınlama zorunluluğu ile veri güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Bundan sonra tüm uygulamalar, gizlilik politikalarını yayınlamak zorunda kalacak.

Apple gizlilik politikası yayınlama zorunluluğu

Apple Gizlilik Politikası Yayınlama Zorunluluğu Konusunda Kararlı

Son dönemlerde veri güvenliği ile ilgili ciddi açıklar ortaya çıkınca dev şirketler de türlü önlemler almaya başladı. Bu önlemlerden biri de Apple tarafından alındı.

Apple, gizlilik politikası ile ilgili yeni bir kural getirdi. Bu yolla veri güvenliğini artırmayı hedefliyor. Bundan sonra her uygulama, istisnasız şekilde gizlilik politikasını kullanıcısına sunmak zorunda olacak.

Karar öncesinde yalnızca abonelik sistemi kullanan uygulamalar gizlilik politikasını paylaşıyordu. App Store’deki listelerde yer alan bu politikalar kullanıcı tarafından görülebiliyordu.

Ancak abonelik sistemi kullanmayan uygulamalar için böyle bir zorunluluk bulunmuyordu. Şimdi tüm uygulamalar politikalarını yayınlamak zorunda kalacak.

Apple gizlilik politikası yayınlama zorunluluğu

Mevcut Uygulamalar için Geçerli Değil

Peki bu kural kimler için geçerli? Apple bu sorunun cevabını da paylaşmış durumda. Yeni kurallar, mevcut uygulamaları etkilemeyecek. Ancak güncelleme geldiğinde, bu güncellemeler ile ilgili gizlilik politikalarını gösteren bir bağlantının paylaşılması gerekecek.

Yeni uygulamalar ise gizlilik politikalarını direkt yayınlayacak. Bu politikalarda uygulamaların hangi verileri topladığı, toplanan verilerin nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler yer alacak. Ayrıca veri saklama politikaları hakkında bilgi vermeleri de gerekiyor.

Söz konusu kural, 3 Ekim tarihinde devreye girecek. Şimdiye kadar gizlilik politikası paylaşmamış uygulamalar App Store’da yer almaya devam edecek. Ancak güncelleme geldiğinde bu uygulamalar da güncelleme ile ilgili gizlilik politikalarını kullanıcıya sunacak.

Facebook ile başlayan veri skandalı dalgası pek çok uygulamanın uygulama mağazalarından kaldırılmasına yol açtı. Bununla birlikte kullanıcıların teknoloji firmalarına olan güvenleri de oldukça azaldı.

Apple bu adımla uygulamaların topladığı verileri ne amaçla kullanacaklarına dair kullanıcısını bilgilendirmesini amaçlıyor. Yine de eski uygulamaların güncelleme alana kadar gizlilik politikalarını paylaşmayacak olması söz konusu kuralın yeterli bir adım olmadığı gerçeğini gözler önüne seriyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.