Apple iOS 12 için kullanıcı takip işlevi eklendiği ortaya çıktı. Apple iOS 12 ile dolandırıcılıkla mücadele gerekçesiyle müşterilerinin bazı özet verilerini takip etmeye başladığı öğrenildi.

Apple iOS 12

Apple iOS 12 Takip İşlevini Gizlice Eklemiş

İngiltere’nin önemli basın kuruluşlarından The Independent gazetesinin haberine göre, Apple geliştirdiği yeni yazılım iOS 12’de gizlilik politikasında değişiklik yaptı. Şirket bunu kamuoyu ile açıkça paylaşmadı.

Değişiklik kullanım şartları ve gizlilik politikası metninin incelenmesi ile ortaya çıktı. Buna göre Apple, dolandırıcılıkla mücadele gerekçesiyle kullandığınız şirket cihazları üzerinden telefon görüşmelerinizin ve e-postalarınızın özet bilgisini kullanabilecek. Bahsi geçen prosedür metni iTunes ve iOS ve tvOS cihazlarının güvenlik pencerelerinde gözüküyor.

Yenilenen metinde “Dolandırıcılığı tespit etmeye ve önlemeye yardımcı olmak için satın alma girişiminde bulunduğunuzda telefon görüşmeleriniz ile gönderdiğiniz ve aldığınız e-postaların yaklaşık sayısı da dahil olmak üzere cihazı nasıl kullandığınıza dair bilgileri bir cihaz güven puanı hesaplamak için kullanılacak. İbrazlar, Apple’ın cihazınızdaki gerçek değerlerini öğrenememesi için tasarlanmıştır. Puanlar sunucularımızda sabit bir süre için saklanır.” ifadelerine yer veriliyor.

Apple iOS 12

Şirketten Henüz Bir Açıklama Yok

Apple iOS 12 ile ilgili bu bilgi yayılmaya devam ederken, şirket konuya dair henüz bir açıklama yapmadı. Yapılan yorumlarda, metinde yer alan puanın hesaplanması için hangi bilgilere ne şekilde ulaşacağı ve o bilgileri nasıl kullanacağına dair netlik olmamasına dikkat çekiliyor.

Ayrıca “cihazınızı nasıl kullandığınıza dair” ifadesinin oldukça muallak olduğu ve geniş bir biçimde yorumlanabileceği de ifade ediliyor. Öte yandan söz konusu değişikliklerin dolandırıcılıkla mücadelede ne şekilde yardımcı olacağı konusunda herhangi bir açıklama ya da örnek ise yer bulmuyor.

Son olarak, kullanım şartları ve gizlilik politikası metninde bunların dışında da keyfi ve çarpık bir şekilde yorumlanabilecek farklı ifadelerin bulunması endişe yaratıyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.