WhatsApp bilinmeyen numaralar konusunda önemli bir çalışma başlattı. Çalışmanın amacı ise oldukça sevindirici. Eğer WhatsApp bu çalışmayla başarılı olursa artık bilinmeyen numaraların kimlere ait olduklarını görebileceğiz.

WhatsApp Bilinmeyen Numaralar

WhatsApp Bilinmeyen Numaralar Gizemini Dağıtacak

Hemen hemen her kullanıcının rahatsız olduğu durumlardan biri de bilinmeyen numaralardan gelen aramalar veya mesajlar. Mesaj gönderen kişi tanıdığınız biri olabileceği gibi yabancı bir kişiden gelen çağrıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

WhatsApp, bilinmeyen mesajların kimlerden geldiğini anlamamız için dikkat çeken bir çalışmaya imza atıyor.

Kullanıcılar, yeni vCard aracılığıyla bilinmeyen numaradan gelen mesajların kim tarafından gönderildiğini anlayabilecekler.

Böylece bilinmeyen numaraların önüne geçilmesi hedefleniyor. WhatsApp’ın kendi bünyesinde başlattığı bu çalışma kullanıcıları oldukça heyecanlandırdı.

Aslında söz konusu çalışma, ülkemizde gizlilik ihlali nedeni ile engellenen GetContact uygulamasına benzer bir niteliğe sahip. Şimdilik Android BETA kanalı üzerinde test süreci devam ediyor.

WhatsApp Bilinmeyen Numaralar

Peki Özellik Nasıl Çalışacak?

WhatsApp bilinmeyen numaralar üzerindeki gizemi aydınlatmaya kararlı. Peki özellik nasıl çalışacak? Rehberinizde kayıtlı olmayan bir numaradan mesaj aldığınızda, mesajın hemen altında bir pencere açılacak.

Pencerenin içinde “kişinin vCard’ını göster” sekmesi oluşacak. Sekmeye dokunduğunuzda WhatsApp vCard aracılığı ile indekslenen numara, veri tabanına nasıl kaydedildiyse, size de o şekilde gösterilecek.

Numaranın görünebilmesi için o kişiye ait vCard’ı daha öncesinde başka bir kullanıcı tarafında almış olmalısınız.

Özellik şimdilik 2.18.111 sürümlü WhatsApp Android BETA kanalında ve test süreci devam ediyor. Şimdilik özelliğin ne zaman kullanılabilir hale geleceğine dair net bir bilgi bulunmuyor.

Peki söz konusu özellik gizlilik ihlali açısından olumsuz olarak değerlendirilebilir mi? Konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak söz konusu özelliğin bilinmeyen numaralar üzerindeki gizemi büyük ölçüde kaldıracağı aşikar.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.