Rehberimizde ekli olmayan numara bizi aradığında o kişinin kim olduğunu bilemiyoruz. Buna çözüm olarak arayanı sorgulama uygulamalar ile kişi aradığı an, size isim ve soy isim bilgisi verecek programlar vardır. Haydi hep birlikte bu programları inceleyelim.

TrapCal

TrapCal uygulamasını hem android ile hem apple işletim sisteminde kullanabilirsiniz. Uygulamayı cihazınıza ücretsiz bir şekilde indirme şansınız var fakat arayan kişiyi tespit etme hizmeti için aylık 5 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Uygulama sizin kara liste numaralarınızı tutabiliyor. Arayan kişiyi 2 kere red tuşuna bastıktan sonra mesaj olarak size bilgileri aktarıyor.

TrueCalle

Bu uygulamanın 85 milyon kullanıcıya sahip olduğu iddaa ediliyor. IOS, Android, Windows ve Blackberry gibi işletim sistemlerinde uygulamayı ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Yani arayan kim ücretsiz bir şekilde sorgulatabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu yazılımı web aracılığıyla da kullanabilme imkanı sunuyor. Bu programda numaraları tespit ettikten sonra istenmeyen numaraları engelleme fonksiyonunu devreye sokuyor.

Contactive

Bu uygulamada ücretsiz olmakta ve klinik adı verilen şirket kurucularından Irlaki Berenguer ın fikridir. İddalara göre 600 milyon telefon numarasını aşkın bir veri tabanına sahip olduğu söyleniyor. Tasarımcılara göre numaraları Whatsapp, Linkedin, Facebook, Twitter gibi sosyal medya ağlarında tarama yaıp en doğru sonuca ulaşabilmesini sağlıyor. Ve bu uygulama bu büyük tarama işlemini saniyeler içinde gerçekleştirip sonucu yansıtıyor.

Track Caller Location

Bu uygulamaya ücretsiz bir şekilde indirip sahip olabilirsiniz. Bu uygulamanın şaşırtan bir özelliği daha ise internet olmadan da kullanılabilmesi. Sadece Gsm bağlantısını yapmanız yeterli. Bu uygulamanın doğal olarak diğerlerine göre daha fazla kullanılabilme ihtimali var.

Whoscall

Bu uygulama kendi içinde birkaç saniyede devasa bir veri tabanı araştırması yapabiliyor. Contactive de olduğu gibi 600 milyon numaran oluşa bir veri tabanına sahip olduğunu idda ediyor. İstemediğiniz kullanıcı veya numara olduğunda aramalarını ve mesajlarını otomatikman engelleyebiliyor. “kim arıyor iphone “ gibi sorularınız varsa app storeda da uygulaması mevcut indirip kullanabilirsiniz.

Bu programları sizi arayıp tanımadığınız numaraları öğrenmek için ulaşabilirsiniz. O kişiyi rahatça tespit edip tanıyıp geri dönüş yapabilirsiniz. Ya da rehberiniz silindi ve size gelen aramaların kim olduğunu mu bilmiyorsunuz hiç dert etmeye gerek yok. Gelen arama geldiği an o numarayı tüm platformlarda facebook, twitter gibi ortamlarda da arayıp derinlemesine bir arama sonucu size bilgileri yansıtacak ve konuştuğunuz kişiyle “pardon rehberim silindi “ diyerek karşıdaki kişiye acaba benim numaramı mı sildi düşüncesine sokmaktan uzaklaşacaksınız.

Size verebileceğimiz diğer öneriler ise numaralarınızı Google drive hesabınıza yükleyip telefon değiştirdikten sonra tekrar Google drive dan senkronize edip eskisi gibi kullanabilirsiniz. Veyahut Iphone kullanıcısıysanız bile bulut hesabınıza yükleyip daha sonra yeni telefon alıp o telefona senkronize edip numaralarınıza tekrar kavuşabilirsiniz. Google ın bize sunduğu 15 GB lik alana isterseniz fotoğraflarınızı ve ya dosyalarınızı atıp tekrar indirebilirsiniz. Google bu konuda kullanıcılarına gerçekten değer verip bilgilerinin güvenli bir şekilde saklanıp korunmasını sağlıyor. Bur da sildiğiniz dosyalarınızı kolay kolay kaybetmiyorsunuz. Korkmanıza hiç gerek yok. Yanlış bir hareketle sildiğiniz dosyanızı çöp kutusundan geri seçip tekrardan kurtarıp kullanabiliyorsunuz.