Otobüsle eve giderken vaktinizi eğlenceli bir şekilde değerlendirmek istiyorsunuz ama müzik dinlemekten de sıkıldınız mı? O zaman son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan podcast’ler tam da size göre olabilir. Dizi halinde yayınlanan dijital ses veya video dosyaları anlamına gelen podcast’leri, ister internet yayını olarak ister cihazınıza indirerek dinleme imkanı bulabilirsiniz. Dilerseniz de Apple Podcast’ler adlı pratik dahili mobil uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Belli aralıklarla düzenli bölümler şeklinde yayınlanan podcast’lerde çoğunlukla belirli bir tema üzerine konuşuluyor. Hem eğlendiren hem de bilgilendiren tarzda olabilen bu podcast’leri, iOS işletim sistemiyle çalışan cihazlarınızdaki Podcast’ler uygulaması aracılığıyla rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Eğer bu uygulama telefonunuzda bir süredir kullanılmadan duruyorsa, incelememize göz attıktan sonra fikrinizi değiştirmeniz son derece olası.

Podcast'ler

Apple Podcast’ler Nasıl Kullanılır?

Apple Podcast’ler, isminden de anlaşılacağı gibi podcast dinleme imkanı sunan bir mobil uygulama. İçeriğinde 450 binin üstünde program barındıran bu uygulama, oldukça geniş bir program portföyüne sahip. Komedi, haber, teknoloji, eğitim, aile, kültür sağlık, sanat, müzik, oyun, spor, sinema, ekonomi ve bilim gibi birçok kategorinin bulunduğu uygulama üzerinden dilediğiniz temada podcast yayınları dinleyebilirsiniz.

Podcast’ler uygulamasının “Göz At” sekmesi, popüler ve öne çıkan programları derleyip sunarak yeni şovları keşfetme olanağı sağlıyor. Bu programları inceleyerek ilginizi çeken bir bölümü kolaylıkla dinlemeye başlayabilirsiniz. Düzenli olarak takip etmek istediğiniz bir programa denk geldiğinizde ise hemen abone olabilirsiniz. Bu sayede abone olduğunuz programın yeni bölümleri yayımlandıkça otomatik olarak cihazınıza indirilir ve siz de bölümlerin yayımlanma tarihini aklınızda tutmak zorunda kalmazsınız.

Podcast'ler 2

Podcast’ler Neden Tercih Edilmeli?

Basit tasarımıyla öne çıkan kullanıcı dostu Apple Podcast’ler uygulamasının en önemli özelliği, içeriğindeki podcast yayınlarının tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulması. Böylece aklınıza gelebilecek her türde ve 15 milyonun üzerinde bölümü satın almadan dilediğiniz kadar dinleme fırsatı bulabilirsiniz. Üstelik eğer istediğiniz program iTunes kataloğunda bulunmuyorsa, tarayıcı üzerinden bulduğunuz programın bağlantısını uygulamaya kopyalayarak, yine Podcast’ler üzerinden abone olabilir ve dilediğiniz zaman bölümleri takip edebilirsiniz.

Uygulamanın aynı zamanda başka pek çok işlevi de mevcut. Oynatma hızını tercihe göre ayarlama, AirPlay desteği, uyku modu ayarı, çeşitli kanallar üzerinden paylaşma gibi özelliklere yer veren uygulamanın çevrimdışı erişim seçeneği de var. İnternet bağlantınızın kısıtlı olduğu seyahat gibi durumlar için bölümleri cihazınıza indirip, daha sonra her an her yerde dinleyebilirsiniz. Bu sayede hücresel veri kotanızdan tasarruf etmeniz gayet mümkün.

Podcast’ler, yayınların ses kalitesini artırmak için, iTunes ekolayzer (EQ) ayarlarından bas frekanslarını azaltan “konuşma” ayarını seçmenizi tavsiye ediyor. Dinlemeye bir süreliğine ara vermek isteyenler ise uygulamanın kataloğunda sesli ve görüntülü podcast’lerin yanı sıra, PDF ve ePub formatlarında metin tabanlı versiyonları da bulabilir. Bu dosyalar iBooks uygulaması aracılığıyla okunabiliyor.

iOS için oldukça kullanışlı Podcast’ler uygulamasına aşağıda yer alan bağlantılara tıklayarak erişebilirsiniz.

‎Apple Podcasts
‎Apple Podcasts
Developer: Apple
Price: Free

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.