Son zamanlarda karşımıza çıkan Apple’ın Shazam’ı aldığı haberleri epey merak uyandırıyordu. Apple ise net bir açıklama yapmadığından bu bilgi bir türlü doğrulanamıyordu. En büyük teknoloji devlerinden biri olan Apple, en sonunda Shazam uygulaması ile ilgili açıklama yaptı ve satın alma haberini doğruladı. Apple, şarkı ismi ve sanatçı ismi bulmaya yönlendiren mobil uygulama Shazam’ı satın aldığını açıkladı.

Bilmeyenler için Shazam hakkında kısaca bilgi de verelim. Shazam uygulamasını, akıllı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan kullanabiliyorsunuz. Çalan bir şarkının bir kısmını bu uygulamaya dinlettiğinizde, şarkı ismi ve sanatçı ismi ekranda beliriyor. Daha sonra şarkıyı satın almak isterseniz uygulama, sizi ilgili sitelere yönlendiriyor.

Apple Açıklama Yaptı

Apple, yaptığı açıklamada Shazam uygulamasının ve ekibinin, Apple’a katılmış olmasından dolayı son derece heyecanlı olduğunu ve bu alanda birçok özel planı olduğundan bahsetti. Şirket, App Store açılışından bu yana Shazam uygulamasının, her dönem iOS’ta en çok kullanılan uygulamalardan biri olduğunu ve bugünlerde bu uygulamanın milyonlarca insan tarafından kullanılmakta olduğunu söyledi.

Firma, Apple Music ve Shazam’ın daha iyi müzik deneyimi ve müzik keşfi için çok iyi bir uyum içinde olduğunu da belirtti. Ayrıca şirketin açıklamasındaki şu kısım dikkat çekti: “Bugün anlaşmanın onaylanması üzerine Shazam ile birleşmeyi dört gözle bekliyoruz.” Yani bu cümleden halen resmi olarak bir birleşme gerçekleşmediği ve halen düzenleyici kurum tarafından onay beklendiği görülüyor.

Shazam da Açıklama Yaptı

Apple ile birlikte Shazam da bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Firma yaptığı açıklamada; Apple’ın bir parçası olma konusunda heyecanlı olduklarından ve uygulamanın milyonlarca kullanıcısına çeşitli yenilikler sunması için bunun iyi bir birleşme olacağına inandıklarından bahsetti. Uygulamanın Apple için çalışmaya başladığında kapatılıp kapatılmayacağı hakkında ise hiçbir bilgi verilmedi. Ayrıca, uygulamanın, ses tanımlaması olan Siri isimli dijital asistana daha iyi entegre edilmesi de bekleniyor.

Apple Shazam Uygulaması için Ne Kadar Ödedi?

Peki Shazam Uygulaması, Apple’ın bünyesi katılmak için ne kadar para aldı? Yapılan tahminlere göre Apple’ın Shazam’ı yaklaşık 400 Milyon dolara aldığı düşünülüyor. Bu miktar da Türk Lirası olarak hesaplandığında yaklaşık 1.5 Milyar TL ediyor. Anlaşmanın tamamlanması ise önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek gibi gözüküyor.

Peki siz Apple’ın bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Eğer henüz Shazam uygulamasını denemediyseniz aşağıdaki bağlantılardan uygulamayı indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Shazam: şarkı bulma programı
Shazam: şarkı bulma programı
‎Shazam: Find Music & Concerts
‎Shazam: Find Music & Concerts
Developer: Apple
Price: Free