Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok insan, uygulama mağazaları veya e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapıyor. Yeni yayınlanan bir habere göre Türkiye’deki kullanıcılara hizmet veya ürün satan yabancı merkezli şirketler, artık KDV mükellefi olmak zorunda. Maliye Bakanlığı bu konuda bir tebliğ taslağı hazırladı bile.

Tebliğ Ne Diyor?

Hazırlanan taslağa göre; yurt dışından Türk vatandaşlarına yapılan mobil uygulama ve elektronik ortamda gerçekleşen hizmet satışlarının büyük kısmı, tebliğin uygulama alanına giriyor. Bu satışları yapan tüm firmalara KDV mükellefi olma şartı getiriliyor.

Tebliğ kabul edilirse App Store, Play Store, Amazon ve eBay gibi Türkiye’deki kullanıcılara mobil uygulama, yazılım, müzik vb. ürün ve hizmetler satan firmalar, Maliye Bakanlığı’na vergi ödemek zorunda kalacak. Ödemelerin gerçekleşmemesi durumunda Bakanlık, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre ödemeleri tahsil edebilecek.

Düzenleme Kimler için Geçerli?

Düzenleme, yalnızca Türkiye’deki bireylere yapılan satışlar için geçerli. Yani yurt dışından Türkiye’de zaten KDV mükellefi olan firmalara satış yapanlar için KDV mükellefi olma zorunluluğu yok. Bunun sebebi bu şirketlerin ürün sattığı firmaların zaten KDV mükellefi olması ve KDV’yi sorumlu sıfatıyla bildirip ülkemizde ödemeleri.

KDV’yi Kim Ödeyecek?

Tebliğ taslağına göre, yurt dışından yani Türkiye’de iş yeri, kanuni merkezi ve ikametgâhı olmayanlar tarafından, KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere belirli fiyat üzerinden elektronik ortamda hizmet veya ürün sunanlar mükellef olacak.

Eğer hizmet sunulanlar, KDV mükellefi olan gerçek kişi veya kurumlardansa KDV beyanı ve ödeme yükümlülüğü, hizmeti alan gerçek kişi veya kurumun üzerinde olacak.

Bankalar ve Elektronik Ödeme Kuruluşları Nasıl Etkilenecek?

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı taslak, yapılan elektronik satışlarda ödemeye aracılık eden bankalar ile elektronik para ve ödeme kuruluşlarını da etkileyecek. Buna göre bu aracı kurumlar, her üç ayda bir, üçer aylık dönemi takip eden ayın sonuna kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılan işlemleri bildirmekle yükümlü olacak.

Ödemeye aracılık ettikleri işlemleri iletilirken kurumların, Maliye’nin belirlediği formata ve standara göre hareket etmesi gerekiyor. Bakanlık, bu bildirimlere bakarak yabancı şirketlere mükellefiyet getirip durumla ilgili o şirketlerin merkezlerine bilgi verecek.

Sizce bu durum App Store, Play Store, Amazon ve eBay gibi devleri nasıl etkiler? Maliye Bakanlığı’nın bu kararını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.