Spotify reklam akışı ile ilgili kullanıcılarını oldukça memnun edecek bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Konu uygulama içi reklamlarla ilgili. İşte detaylar…

Spotify reklam

Spotify Reklam Atlamayı Serbest Bırakacak

Spotify, son zamanlarda reklam atlamayı serbest bırakmayı düşünmeye başladı.

Aslında uygulamanın Avustralya’da yaşayan kullanıcıları, dünya genelindeki kullanıcıların henüz deneyimlemediği bir özgürlüğe sahip. Active Media adı verilen işlev sayesinde Spotify’ın ücretsiz sürümünde reklamları geçmeniz mümkün.

Henüz yalnızca Avustralya’da ikamet eden kullanıcıların faydalanabildiği bu ayrıcalıklı özellik, yakında tüm dünyaya yayılabilir. Spotify’ın buözelliği zamanla herkese açmayı planladığı gelen haberler arasında.

Popüler müzik dinleme uygulamasının Ad Age’e yaptığı açıklamada, Active Media’nın amacının yalnızca ilgilenilen reklamların dinlenmesi ve izlenmesi olduğu belirtildi.

Burada aslında amaçlanan, sizi ilgilenmediğiniz reklamlara dair görüntülerden ve seslerden olabildiğince uzak tutmak. Buna ek olarak da ilgilendiğiniz reklamlarla daha sık karşılaştırabilmek.

Aslında bu kullanıcı dostu özellik, aynı zamanda şirketin reklam politikalarını da hayli olumlu yönde etkileyecek bir gelişme olarak görülebilir. Zira bu sayede Spotify tercihlerinizi kolayca öğrenecek ve size uygun reklamları gösterebilecek.

Üstelik bu özellik, reklamverenleri de üzmeyecek; çünkü atlanılan reklamlar için ücret alınmayacak.

Spotify reklam

Premium’a Geçmek Gereksiz Hale Gelebilir

Bilindiği gibi Spotify’ın bir de Premium paketi bulunuyor ve bu üyelik sayesinde kullanıcılar, reklamlarla karşılaşmadan müzik dinleyebiliyor. Ancak bu yeni özellik, Premium üyeliğin ayrıcalıklarını bir nebze de olsa işlevsiz hale getirmiş olabilir.

Fakat yine de Spotify’ın uzun vadede daha çok kazanacağı ortada. Çünkü bu sayede hem kullanıcı sayısını hem de reklam gelirlerini artırması olası.

Popüler uygulamanın en son hazırlanan gelir raporuna göre 101 milyon ücretsiz kullanıcısı bulunuyor. Reklam gelirleri ise ikinci çeyrekte 144 milyon dolar olarak açıklandı.

Bakalım yeni özellik Spotify’ın kullanıcı sayısını ve reklam gelirlerini nasıl etkileyecek ve beklenildiği gibi bir artış söz konusu olacak mı…

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.