Apple’ın Piyasa Değeri 1 trilyon dolara yaklaştı. Şirketin büyümesinin devam ettiği ve değerinin 940 milyar dolar olduğu açıklandı.

Apple’ın Piyasa Değeri

Apple’ın Piyasa Değeri Dudak Uçuklatıyor

Teknoloji devi denilince akıllara gelen ilk firma hiç şüphesiz Apple olarak karşımıza çıkıyor. Apple, akıllı hamleler ile büyümesini sürdürüyor. Piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaşan şirketin büyümesi son dönemde yavaşladı ancak durmadı.

Bu da kullanıcılarına sunduğu yeni ürünler ile mümkün oluyor. Apple gelişmeyi ve yeniliklerle kullanıcılarını şaşırtmayı ihmal etmiyor.

Apple geçtiğimiz sene 48 milyar dolar kazandı. Kazancın büyük bölümü iPhone satışlarından elde edildi. Aslında ekonomistler iPhone satışlarının eskiye oranla düştüğünü belirtiyor. Ancak fiyat etiketlerindeki artış bu açığı kamufle ediyor. Yine de sonuç itibari ile Apple kazancını katlayarak artırmayı sürdürüyor.

Apple yeni telefon modellerinde ufak geliştirmeler yaparak çok daha yüksek kar oranlarına ulaşmayı başardı. Elbette tek kazancı telefonlarla sınırlı değil. Aynı zamanda mobil uygulama satışından da kar elde eden firmanın yalnızca çevrimiçi depolama ve müzik servislerinden elde ettiği gelir %31 oranında artış gösterdi.

Apple’ın Piyasa Değeri

Apple Büyümeye Devam Edecek

Belki eskisi kadar çok mobil cihaz satmıyor ancak Apple kullanıcısının gözünde sadakat yaratmayı bildi ve hız kesmeden devam ettiği yenilikçi çalışmaları ile ilerleyişini sürdürdü.

Bu durum da analizcilerin Apple’ın büyümesi ile ilgili olumlu bir tablo çizmelerine neden oluyor. Dev şirket yeni yatırımlarla ilerleyişini sürdüreceğe benziyor. Peki rakipleri karşısında son durum ne?

Apple her zaman olduğu gibi en yakın rakibi Samsung’u bile kendi alanında geri bırakmayı başardı. Sektörün lideri olan firma önceki yıllara göre büyüme hızını yitirmiş olsa da kazancını devam ettirmeyi sürdürdü. Özellikle piyasa değerinin açıklanmasının ardından Apple’ın iPhone X ile bekleneni bulamadığı yönündeki iddialar da bir nevi çürümüş oldu.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.