Android P veri güvenliğinin gündemden düşmediği şu günlerde, inanılmaz bir atılıma imza attı. Artık kullanıcı verilerini toplayan uygulamalar için geçit yok! Peki, Android P bunu nasıl sağlayacak?

Android P Veri

Android P Veri Güvenliği Sağlayacak

Son dönemde mobil uygulamalar ile ilgili pek çok veri skandalına şahit olduk. Popüler sosyal platformlardan çocukların kullandığı ve nispeten güvenli gözüken pek çok uygulamaya kadar birçok uygulamanın, kullanıcıların bilgisi dışında veri topladığı ortaya çıktı.

Skandal, bireysel kullanıcıları tedirgin ettiği gibi büyük bir güvenlik açığının da ortaya çıkmasına yol açtı. Öyle ki ülkeler, kendi mobil uygulamalarını geliştirmeye başladı. Öte yandan siber güvenlik adına da çeşitli çalışmalar başlatıldı.

Güvenlik önlemlerini artıran bir diğer dev ise Google oldu. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Android P, son derece güçlü özelliklerle geliyor. Yapay zeka desteği bulunan, artırılmış pil desteği sunan akıllı Android, güvenlik önlemleri ile de dikkat çekiyor.

Android P Veri

Android P Geçit Vermeyecek

Bu yeni sürüm ile uygulamaların arka planda neler yaptığı gözler önüne serilecek. Üstelik Android P, veri toplanmasına izin vermeyecek veya verileri değiştirebilecek.

Özellikle çalışmadığı halde veri toplayan uygulamalar, devre dışı bırakılacak. Kamera ve mikrofona erişimleri de engellenecek. Üstelik bu güvenlik tedbirleri, siz uygulamayı yüklerken izin vermiş olsanız dahi geçerli olacak.

Gelen bir diğer özellik ise toplanan verileri kullanmak isteyen uygulamalara gelen bildirim zorunluluğu. Artık bu uygulamalar, bildirim çubuğunda veri toplamakta olduklarını göstermek zorunda kalacaklar.

Ayrıca Android cihazlardan toplanarak Google Cloud’a gönderilen verilerin şifreleme şeklinde de değişikliğe gidilecek. Açıkçası şimdiye kadar bu konudaki durum biraz farklıydı. Şifrelenen verilere, firmalar tarafından erişilebiliyordu. Artık şifreleme konusunda güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Bu güncellemeler, güvenlik endişesi taşıyan Android kullanıcılarını oldukça sevindirecek gibi gözüküyor. Böylece siz kontrolü elden bırakmış olsanız dahi Android P, sizin için çalışmaya devam edecek ve bilgilerinizin kötü niyetli yazılımlar tarafından toplanmasına engel olacak.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.