Oyunlar, en çok indirilen mobil uygulama kategorilerinin başında geliyor. Gittiğimiz her yere beraberimizde götürdüğümüz mobil cihazlar sayesinde otobüste eve giderken, bekleme odasında sıra beklerken, hatta banyodayken bile oyun oynayabiliyoruz. Mobil oyunsever nüfusu dünyada hızla artarken, doğal olarak mobil uygulama mağazalarındaki oyun uygulamalarının sayısı da artış gösteriyor. Peki bunlardan hangileri sizin zevkinize uygun? Minimalist oyun uygulaması tarzındaki oyunlar mı yoksa daha kompleks yapıdaki oyunlar mı ilginizi çekiyor?

Sade tasarımıyla öne çıkan minimalist tarzdaki oyunlar, hem kafa karıştırıp göz yormamasıyla hem de zeka geliştirme özelliğiyle ön plana çıkıyor. Siz de oldukça basit gibi görünen, fakat bağımlılık yapma potansiyeli taşıyan oyunlardan hoşlanıyorsanız, listemize göz atabilirsiniz…

1) Rop

Rop

Geliştiricisi bir Türk olan Rop’ta iplerin yerlerinin uygulamada sunulan şekildeki gibi değiştirilmesi gerekiyor. Bir bulmaca oyunu olan Rop’ta sadece siyah ve beyaz renklerden oluşan 198 farklı bölüm yer alıyor. Bu uygulamada oyuncular düşünmeye zorlanarak, çözüm üretme becerilerini geliştirebiliyor.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

2) Voi

Voi

Yine bir Türk geliştiricinin elinden çıkan ve ödüllü bir uygulama olan Voi; siyah-beyaz, sade bir tasarıma sahip. Bu zeka oyununda 88 bölüm ve 11 dil desteği bulunuyor. Voi’de basit matematik kurallarını altüst edebilir ve mantığınızın sınırlarını aşabilirsiniz.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

3) Motif

Motif

Mantık ve sanatı birleştiren Motif, yerel bir minimalist oyun uygulaması. 200’den fazla bölümü olan bu bulmaca oyununda siyah-beyaz motifleri simetriyi de göz önünde bulundurarak oluşturmak gerekiyor.

iOS uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

4) Last Fish

Last Fish

Hayatta kalmaya çalışan bir balığı oynadığınız Last Fish, minimalist dokunuşlara sahip bir aksiyon oyunu. Balığınızın ve yemeklerin beyaz renkte resmedildiği oyunda, kaçmanız gereken diğer balıklar ve tehlikeler ise siyah renkte gösteriliyor. 45 bölümden oluşan bu oyun, monokrom grafikleri ve atmosferi yansıtan müziğiyle dikkat çekiyor.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

5) Smove

Smove

Siyah toplardan kaçarak mavi topu yakalamaya çalıştığınız bu oyunda, ne kadar hızlıysanız o kadar başarılı olabilirsiniz. Bölüm sayısının düşük, ama zorluk seviyesinin yüksek olduğu Smove, parmak kaslarınızı güçlendirecek gibi görünüyor.

iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

6) PUK

Puk

Bu oyunda, kendinize hedef aldığınız topları vurarak küçültüp yok etmeniz gerekiyor. Konsantrasyon ve hız gerektiren PUK’ta sıkılmadan hızla ilerleyebileceğiniz 1000 ayrı bölüm mevcut.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

7) Infinity Loop

Infinity Loop

Basit ama akıllıca bir kurguya sahip Infinity Loop, tek tek parçaların yönünü değiştirerek onları bir bütün haline getirmenizi istiyor. Böylelikle sonsuz döngüler oluşturabileceğiniz bu oyunu, sade renkleri ve müzikleriyle bölüm sayısı sınırı olmadan istediğiniz kadar oynamaya devam edebilirsiniz.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

8) Blue Box

Blue Box

Bu mobil oyunu oynarken, ekranın sağ ve sol kenarlarına dokunarak hareket edebileceğiniz küçük mavi bir kutu rolünü üstleniyorsunuz. Diğer kutuları üstlerine zıplayarak silmeniz gereken bu sade oyun, eğlendirdiği kadar da düşündürüyor.

Uygulamayı iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

9) Ultraflow

Ultraflow

Minimalist bir tasarımla birlikte iddialı bir kurguya da sahip bu oyunda topun açısını, bıraktığınızda engellere çarparak hedefe ulaşacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. 99 farklı bölüm barındıran Ultraflow, zaman ve skor tutmayarak baskı altında olmadan dilediğiniz gibi oynamanıza izin veriyor.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

10) Gyro

Gyro

Gyro, üç farklı renkten oluşan bir topu döndürerek aynı renkteki küçük topları yakalamaya çalışacağınız bir aksiyon oyunu. Zamanla yarışacağınız bu oyunun arka planında çalan 8-bit retro müzik, sizi geçmişe götürmeyi vadediyor.

11) Noodles!

Noodles!

Parçaları döndürüp birleştirerek açık bir yol elde etmeniz gereken Noodles, binlerce bölümden oluşan bir bulmaca oyunu. Seviyenin giderek zorlaştığı bu oyunda, karmakarışık parçaları birleştirip çözmek sizi oldukça tatmin edebilir.

iOS uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

12) Colorolo

Colorolo

Bu minimalist oyun uygulaması, bir dakika içerisinde aynı renkten en az 5 adet noktayı kombine ederek ilerlemenizi gerektiriyor. Sade tasarımı ve rengarenk toplarıyla bu uygulama özellikle Candy Crush gibi kombinasyon oyunu bağımlılarının hoşuna gidebilir.