Mobil cihaz pazarının hatırı sayılır derecede büyümesi ve gelişen mobil cihazların artık her türlü şeyi kontrol edebilen uygulamalar çalıştırması, uygulama pazarının da büyümesine sebep oldu. Uygulama geliştiren yazılımcılar, tasarımını yaptıkları uygulamaların tanıtımlarını yapabilmek ve uygulamalarını diğer uygulamalardan bir adım öne çıkarabilmek için her yolu deniyorlar. Bu tanıtım yollarından biri de YouTube. YouTube sitesi markaların ürünlerini ve uygulamalarını tanıtmış oldukları bir reklam ağı ve televizyon platformu olarak bu aşamada karşımıza çıkıyor. Pek tabii, mobil uygulamanızın youtube tanıtımı yapmak için acaba uygulama geliştiricilerimiz YouTube aracılığı ile kendi uygulamalarının reklamını ve tanıtımını nasıl yapıyorlar?

İçerikleriniz İçin Bir Strateji ve Gelişim Yolu Belirleyin

YouTube’da üretilen içeriklerin en önemli konusu, içeriklerin kendi aralarında bir bütünlük oluşturması şartı ön planda olmalıdır. Yani içerikleriniz, birbirini takip eden bir seriye dönüşmelidir. Birbirini takip eden ve içerik bütünlüğü olan videolar, uygulama trafiğini de artıracaktır. Videolar içinde vereceğiniz bir sonraki videonun bağlantısı ile videolarınıza daha fazla trafik kazandırabilirsiniz. Hazırlayacağınız içerikler için öncelik bir saha çalışması yapmayı ihmal etmemelisiniz. Uygulama görüntülerinizin ne kadar fazla trafik alacağını bu yöntem ile daha kontrollü şekilde yönetebilirsiniz. İçeriklerinizde kullanacağınız dokümanları önceden hazırlamalısınız. Örneğin; videolara ait uygulama işlevinin yerine getirildiği görüntüler, yazılı ya da sözlü basında uygulama ile ilgili çıkmış haberler gibi veriler hazırlayacağınız bu içeriklerin içinde kullanılabilir.

Videoların hazırlanma süresinde elinizde bulunan verilerin dikkatlice seçilmesi gereklidir. Ayrıca yapım aşamasında bu konuda deneyimli personeliniz olup olmadığını iyi tespit etmelisiniz. Yapım için kamera, program gibi gereksinimlerin işleme başlamadan önce belirlenmesi çok büyük önem arz etmektedir.

YouTube Videolarının İzlenilebilirlik Oranlarının Artabilmesi İçin SEO Hizmetlerinden Faydalanın

Bilindiği üzere SEO çalışmaları, sitelerin web içeriklerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak amacıyla yapılan profesyonel çalışmalardır. Web içeriklerinin arama motorlarının üst sıralarında yer alması gibi YouTube videolarının da anahtar kelime uygulamaları ile izlenilebilirlik oranları artırılabilir. Bu iş için de yine bu işte uzmanlaşmış, profesyonel kişilerin yardımını almayı ihmal etmeyin.

Videoların izleyici Trafiğinin Artırılmasının En Kolay ve Etkili Yolu: Sosyal Medya Paylaşımı

Uygulamanızın tanıtımının olduğu birkaç videonuz hazırlandığı zaman, bunları YouTube’da bir kanal açarak paylaşmaya başlayabilirsiniz. Videolara veri trafiğini artırmak için diğer videolara ait video içi bağlantıları vermeyi lütfen unutmayın. Bu, videoların hepsinin izlenmesindeki en önemli adımdır. Pek tabii unutulmaması gereken bir diğer unsur da pek çok insan bu içeriklerini izleyebilmek için özellikle YouTube kanalınıza gelmeyecektir. Uygulama adına oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarınızda videolarınızın tanıtımlarını ve paylaşımlarını yapmalısınız. Gerekirse videolarınızın en can alıcı bölümleri diye tabir edebileceğimiz bölümlerinden oluşturduğunuz kısa videoları da yine video bağlantısıyla beraber sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca veri trafiğini artırabilmek için sosyal medya hesaplarınızda düzenli olarak paylaşım yapmaya ve insanların dikkatlerini çekmeye özen göstermelisiniz. Bu durum YouTube kanalının izleyici trafiklerinde olumlu bir yükseliş gösterecektir.

Bilindiği üzere YouTube videoları akıllı cep telefonu sahipleri tarafından televizyondan daha çok izlenilmektedir. Akıllı cep telefonu kullanımı ve sosyal medya kullanımı da göz önünde bulundurulduğu takdirde, izlenilme oranlarının ne denli yüksek olduğu konusunda bir fikir sahibi olunabilir. Bu sebepten dolayı YouTube için hazırlanan video içerikleri ile hem uygulamanızın reklamını yapabilir hem de bu içerikleri daha fazla kişiye bu videolar ile daha kolay ulaştırabilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.