Ubisoft’un sevdiğimiz, aşık olduğumuz, paralar basıp satın aldığımız oyun serisi olan Assassins Creed’in yeni bir versiyonunun çıkacağı birkaç gün önce duyurulmuştu. Twitch’te yaklaşık 8 saatlik uzun bir yayının ardından serinin sevenleri büyük bir hayranlıkla Assassins Creed Valhalla ‘yı beklemeye koyuldu. Yayında oyunun fragmanının 30 Nisan’da geleceği söylenmişti. Türkiye saati ile 17.45 sularında fragman geldi ve muazzam, şahane duruyor.

Vikings izlemiş ve bir Ragnar hayranı olarak ben oyuna bayıldım ve ön siparişten satın almak için ay başını yani maaşı bekliyorum. Vikings’teki Kattegat’ı ve Ragnar’ın seferlerini şimdi kendi ellerimizle biz yönetecek, İngiltere’nin kralı olmak için yola çıkacağız.

Assassins Creed Valhalla: Viking Çağı! 

Dokuzuncu ve onbirinci yüzyıllarda geçen Vikings Çağı Assassins Creed ile can bulacak. Assassins Creed orijinal serisine göre bakacak olursak yaklaşık 200 yıl kadar öncesinde geçen bir dönemi oynayacağız. Bu dönemlerde, yaklaşık 9. yüzyıl civarlarında İngiltere’ye sefere çıkacak ve Kral Alfred ile kozlarımızı paylaşacağız.

Fragmanda da görüleceği üzere karakterimiz tam Viking ve ismi Eivor. Bir klan şefi ve Ragnar gibi düşünecek olursak sefere çıkmak, yeni yerler keşfetmek ve fethetmek için kana susamış durumda. Gene aynı şekilde halkını İngiltere topraklarına yerleştirmek ve tarım yapmak istiyor.

Daha önce gördüğümüz Senu ve Ikaros kartalları yerini Viking döneminin, İskandinav mitolojisinin ulu hayvanı olan kuzguna yerini bırakmış durumda. Odin’in gözlerini temsil eden kuzgunlar, Valhalla’da kuş bakışı bir görüş elde etmek için kullanılıyordu. Viking döneminin tüm ayrıntıları Ubisoft oyuna işlemiş gibi görünüyor.

Assassins Creed Valhalla: Fragman Geldi! 

Söylendiği gibi 30 Nisan tarihinde oyunun fragmanı geldi. Geldiği gibi Twitter’da TT oldu, gözlerimizi şenlendirdi. Fragman o kadar iyi duruyor ki sanki bir oyun değil, animasyon olarak mini bir dizi gibi keyif verdi. Fragmanın 4 dakika olması da öyle hoşuma gitti ki defalarca izledim. Devamı yok mu diye ortalıklarda gezindim. 4 dakikalık fragman içerisinde sadece bir noktada serinin esintilerini hissediyoruz fakat o anı öyle bir noktaya yerleştirmişler ki heyecandan yerimde duramadım.

Oyundan minik, bilinen bilgileri de aktaralım. Oyunda canlandıracağımız Eivor karakterinin bir klanı var. Tabi ki klanın da bir köyü. Klanımızı ve köyümüzü geliştirecek, klana yeni üyeler alarak güçlü bir ordu toplayabileceğiz (Mount and Blade: Bannerlord gibi düşünebilirsiniz).

Oyunun senaryo yazarları ise AC4 ve Revelations oyunlarının baş yazarları ile aynı. Bu bilgiye dayanarak bile muazzam bir oyun, muazzam bir senaryoda ilerleyeceğimiz kesin.

Fragmanda gördüğümüz kalkanlar ise Vikinglerin tabi ki ikincil savaş aletleri fakat oyunda bunları kullanmak zorunda olmayacağımız da kesin. Aynı zamanda oyun online olarak da oynanabilecek, köyümüze arkadaşlarımızı davet edebileceğiz.

Ön Sipariş Fiyatları Beklendiğinden de Düşük Görünüyor!

Oyun konsollarına %50 vergi zammı geldikten sonra korku dolu bakışlarla oyun sektöründeki diğer ürünlere zamlar gelebileceği konuşuluyordu. Bosslogic’in Twitch yayınını izlerken izlerken bu korku ile düşündüğümde bir yandan da üzüldüm. Gelebilecek olan zamlarla beraber oyun gerçekten fahiş bir fiyatta olabilirdi. Fakat, beklediğim gibi olmadı.

Assassins Creed Vikings: Valhalla’nın ön siparişteki Standart Edition fiyatı 269 TL, Gold Edition’u ise 449, Ultimate Edition2’u ise 495 olarak duyuruldu. Ubisoft’un kendi sitesinde satışa 30 Nisan’da sunuldu.

Assassins Creed Valhalla

Oyunun bu kadar ucuz olmasının 2 tane sebebi var. Ubisoft’un Türkiye’ye özel fiyat politikası uygulaması ve kendi sitesi üzerinden oyunu satacak olması. İlk bakıldığında ucuz gibi görünüyor fakat elimizi çabuk tutmazsak ön siparişten sonraki fiyatlar bence uçacaktır.

GeForce Now’dan oyun oynamanın zevkine doyan kesim içinse henüz bir haber yok. Oyunun Steam’e gelip gelmeyeceği belli değil. Eğer ki gelirse zulalar açılır, GeForce Now dolan kapasitesini tekrar açtığında oyun çok satar. Fakat, daha önceki Assassins Creed oyunlarının Uplay üzerinden satışa sunulduğu ve Uplay’in GeForce Now’ı desteklediğini düşünürsek oynayabileceğiz.

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sağlıcakla ve #Evdekal’ın.