Spotify’ın son zamanlarda üstünde çalışmış olduğu Spotify Sosyal Dinleme prototipi nihayet sonucuna ulaştı.

Diğer müzik dinleme uygulamalarına nazaran daha farklı olan Spotify, korsan müzik dinlemeye karşı olan insanların her zaman gözdesi olan bir uygulamaydı. Özellikle Premium özelliği sayesinde çevrimdışıyken bile şarkı dinleyebilmek Spotify’ı daha da cezbedici bir konuma getiriyor.

Şimdi Spotify’ın biz kullanıcılarına sunduğu imkanlar arasına bir yenisi daha ekleniyor: Sosyal Dinleme! Artık arkadaşlarımızın, müzik zevkine güvendiğimiz insanların şarkılarına erişebilmek önceki gibi meşakkatli değil.

Ne Bu Sosyal Dinleme Yahu?

Yeni geliştirilmiş olan bu prototipin genel çalışma prensibi şu şekilde: Her Spotify kullanıcı hesabının kişiye özel tanımlanmış bir QR kodu sistemi oluşturulmuş, bu sistem sizin çalma listelerinizi ve beğendiğiniz şarkıların bir listesini içeriyor. Yani, size özel olan bu QR kodunu bir başkası okuttuğu zaman rahatlıkla sizin listenize erişim sağlayabiliyor, elbette aynısı tam tersi durum için de geçerli.

Ama bu prototipin eksik kısımları olduğunu söylemezsek yalan söylemiş oluruz. Bu eksiklik biraz Spotify’ın yararına, bizlerinse zararına sayılabilecek bir şey olsa da bizler düzeltileceğini hiç zannetmiyoruz.

Yeni güncellemenin beraberinde getireceği virali açıklamak gerekirse QR kodunu okuttuğunuzda şarkılara erişebilmek adına Spotify uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Daha açık bir şekilde özetlemek gerekirse, Spotify uygulaması kullanmayan birisi bu özellikten faydalanamayacak.

Bunun yanı sıra Sosyal Dinleme QR kodunu okuttuğunuz kişiyle sizin listenizi ayarlayacak ve aynı zamanda bu senkronize özelliğine sahip olacak. Yani aynı anda arkadaşınız, sevgiliniz yahutta başka sevdiklerinizle aynı şarkıyı dinleme olanağı sağlayacak. (Sanırım bu özellik sayesinde “Hangi şarkıyı dinliyorsun?”, “Aynı anda aynı şarkıyı dinleyelim mi?” gibi sorulara pek de gerek kalmayacak.)

Peki Spotify Sosyal Dinleme Nasıl Kullanılabilecek?

Özelliğin ne zaman yayınlanacağı belli değil ama nasıl kullanılacağını bilmekte fayda var. Listelerinizi paylaşmak ve aynı anda müzik dinlemek istediğiniz kişiyle bağlantı kurmak için önce ayarlar menüsüne gitmeniz gerekecek. Daha sonra Cihazlar bölümünden “Bir cihaza bağlan” kısmına girip “Arkadaşlarınla bağlantı kur”‘a tıklayıp size özel QR kodu göndermeniz ya da size gönderilen kodu okutmanız gerekecek ve işlem tamamlanacak. Özellik henüz aktif değil dolayısıyla şu an için kullanamayacaksınız.

Spotify Sosyal Dinleme

PAYLAŞ
Anime/manga meraklısı, boş vaktinde çizen, teknoloji meraklısı bir öğrenci.