Son dönemlerin popüler konusu haline gelen ABD’nin Kuantum mekaniği kullanılarak “Hacklenemez” iddiasıyla planladığı siber suçların önüne geçecek planını açıkladı. ABD Kuantum Hackelenemez İnternet Planı adı altında bir teknoloji geliştirdi. Teknolojinin ilk örneği ve stratejisi ABD Enerji Bakanlığı tarafından bir rapor ile yayımlandı.

ABD Kuantum Hackelenemez İnternet Planı

Bu yeni nesil, en yeni teknoloji ile tasarlanan ağ mevcut kullanılan ağlardan çok ama çok daha güvenli veri aktarımı yapılmasında baş rol oynayacak gibi duruyor.

ABD Kuantum Hackelenemez İnternet Planı Yayınlandı

Kuantum bilgi işleme teknolojisi ile hazırlanan “sanal ortamda hacklenme ihtimali verilmeyen” daha güvenli bir internet için altyapı çalışmalarına başlanan proje ABD yetkilileri ve bilim insanları tarafından bir rapor ile yayımlandı. Yetkililer daha güvenli bir internet ortamı için kuantum teknolojisinin vazgeçilemez bir teknoloji olduğu vurgusunu yaptı.

ABD Enerji Bakanlığı yetkilileri geçtiğimiz Perşembe günü Phys.org’tan aktardığına göre Kuantum teknolojisi ile güvenli internetin bir örneğini açıkladı.

Teknoloji şu anda sadece örnek verilebilir ve tamamen taslak üzerinde duruyor. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre 10 yıl içerisinde bir prototip hazırlanacağı ve çalışmaların, üniversiteler ve sektördeki araştırmacılar ile yürütüleceği bildirildi. Chicago Üniversitesi bilim insanları, ülke çapında kara temelli olarak dünyanın en büyük kuantum ağını kurmayı başardı. Chicago banliyölerinde yaklaşık 83 kilometrelik bir altyapı kuruldu.

Ağın İlk Kullanım Alanları Belli Oldu

Aynı şekilde Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre temelleri atılan ve internet kullanımını daha güvenli hale getirecek olan teknoloji ilk olarak bankacılık ve sağlık hizmetleri sektörlerinde kullanılacak. İlk kullanım alanı olarak görülen potansiyel diğer sektörler ise şöyle: ulusal güvenlik ve havacılık iletişimi.

Açıklamalara göre Kuantum teknolojisi ile tasarlanan internet planı cep telefonlarında kullanımıyla birlikte küresel çapta bireylerin yaşamlarına çok geniş etkileri olacak.

Teknoloji, deneme aşamalarında 17 farklı laboratuvar kullanılacak ve devletin kaynak ayıracağı kuantum internetin iletişim ağları olarak hizmete başlayacak.

Chicago Üniversitesi profesörü ve Argonne Ulusal Laboratuvarı çalışanı David Awschalom sözleri işe şöyleydi: “Kuantum ağlarının temeli, maddeyi atomik ölçüde hassas biçimde sentezleme ve değiştirme fırsatı sunacak. Bunun içinde tekil fotonların kontrol edilmesi de var”

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.