Google Play Store’da avare avare gezip, paramı nereye çarçur etsem diye bakarken; güzel logolu, ücretsiz bir uygulama gözüme ilişti, adı da ilginçti: Enneagram. İndirip kullandıktan sonra çok güzel ve yararlı bir yaşam tarzı uygulaması olduğunu gördüm, dedim hemen yazalım, herkes görsün.

Enneagram Nedir?

Enneagram en kısa özetiyle bir kişilik analiz yöntemi. Çeşitli testler ve analizlerden sonra, dokuz karakter tipinden hangisi olduğunuz ortaya çıkıyor ve böylece kendinizi tanımak, geliştirmek için fırsat bulmuş oluyorsunuz diyor Google.

Uygulama olan Enneagram’a gelirsek o da aynı şekilde işliyor. Uygulamayı indirdiğinizde karşınıza bir takım cümleler çıkıyor, bu cümlelerin bazıları aynı oluyor ama tamamen kişiliğinizi anlamak için. Siz karşınıza çıkan cümlelerden size en yakın olanları hangileriyse onları işaretliyorsunuz ama bu noktada kendinize dürüst olmanız çok önemli.

Enneagram

Bir dizi cümleden sonra 2 seçenekten birisini seçtiğiniz cümlelere geçtiğinizde ufak ufak hangi tipte olduğunuzu görebiliyorsunuz. Bütün testin sonunda 1’den 9’a kadar olan tiplerden birisi çıkıyorsunuz ve uygulama buna bağlı olarak size özel bir de Kanat Tipi denilen -ki sanırım buna en güzel örnek yükselen burç olurdu- alt tipinizi çıkarıyor karşınıza.

Örneğin ben Tip 7 çıktım ve Kanat Tipim 8 çıktı. Hangi tip olduğunuz belirlendikten sonra uygulama size hangi ünlülerin sizinle aynı tip olduğunu gösterebiliyor ve sizin nasıl bir insan olduğunuzu size anlatan tanımları gösteriyor. Örneğin, izlediğinizde “bu aynı ben ya!” dediğiniz baş rol karakterinin olduğu film hangisi, stresli durumlarda nasıl davranırsınız ve ideal ilişkiniz size göre nasıldır gibi şeyler görüyorsunuz. 

Uygulama bununla kalmıyor tabii. Tavsiyeler kısmına geldiğinizde en yukarıda iyi olmayan yönlerinize dair şeyler görüyorsunuz, mesela “Anlık zevkler için sağlığımı ve sorumluluklarımı ihmal etmeyi bırakıyorum” tarzı, kendi kendinize söz verdiğiniz cümleler yer alıyor. Hemen altında “Ne Yapmalıyım?” kısmında ise bu iyi olmayan yönlerinizi iyileştirmek için neler yapmalısınız, bununla ilgili tavsiyeler yer alıyor.

Uygulama, bir kısma Enneagram tiplerini anlattığı kılavuzu ve Enneagram ile ilgili kitapları da yerleştirmeyi ihmal etmemiş. Dilerseniz uygulamaya Facebook ile bağlanıp, sizin gibi uygulamayı kullanıp testi çözmüş arkadaşlarınızla tip uyumlarınıza bakabiliyorsunuz. O arkadaşlarınız hangi tip? Ne kadar iyi anlaşırsınız? O insanla iletişime geçerken ne yapmalı ve nelere dikkat etmelisiniz, hepsini görebiliyorsunuz.

Uygulamayı hemen indirmek için aşağıdaki linklere tıklayın. Daha fazla bilgi almak için Google Play Store ve Apple App Store sayfalarına da bakabilirsiniz.

Enneagram
Enneagram
Developer: Mososo App
Price: Free
‎Enneagram - 9 Mizaç
‎Enneagram - 9 Mizaç
Developer: Mobil Akademi
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.