Uzun bir sömestr tatilinden sonra iş ve okul derken kendime ayıracak zaman bulamıyor, bulsam bile bir alışkanlık yaratamaz hale geldim. Köstek değil de; destek olacak bir şeyler ayarlamak için ajanda aldım ve yapılacaklar listesi oluşturup işlerimi rutine bindirmeye çalıştım. Fakat birkaç sayfa kağıtta pek de randıman elde edemedim ve “mission failed”a doğru gittim. Bu işi en iyi nasıl yaparım dedim ve bir uygulama keşfettim. Alışkanlık takibi uygulaması olarak Productive ‘i buldum. Şimdi işler tıkırında!

Alışkanlık Takibi Uygulaması

Biraz evvel bahsettiğim sıkıntılı süreci, dönemsel olarak zamanımı yetiremediğim, işlerimi rutine bindiremediğim dönemi Productive ile aşmayı başardım. Uygulama öyle motive edici ve istatistiksel olarak öyle “gaz” veriyor ki kendinize inanamıyorsunuz. Bu alışkanlık takibi uygulaması ile şimdi ajandam da rahat kafam da.

Öncelikle Productive uygulaması ücretli gözüküyor gibi olsa da “atla” özelliğini kullanarak hemen işe koyulun. “Tekrarlanan Alışkanlık” ya da “Tek Seferlik Görev” gibi iki farklı alışkanlık takibi oluşturarak telefonunuzu bir ”destekçi” konuma getirebilirsiniz. Tekrarlanan alışkanlık ile ayarladığınız rutine binmesini istediğiniz eylemleri uzun bir sürece yayabilirsiniz. İsterseniz de tek seferlik görev oluşturup, tadımlık alışkanlıklarınızı Productive ile takip edebilirsiniz.Alışkanlık takibi uygulaması

 

Uygulamada aynı zamanda birçok farklı alışkanlık takibi kategorisi bulunuyor. Bu özellik aynı zamanda kullanıcılarının da beğenisi kazanmış ha keza ben de aynı şekilde düşünüyorum, çok başarılı. Birden farklı işinizi rutine bindirmek istiyorsunuz diyelim. “Vazgeçilmez alışkanlıklar”, “Sabah Rutini”, “Daha İyi Uyku”, “Sağlıklı Vücut”, “Formda Kalmak” ya da “Yeni Yıl Kararları” gibi kategorileri oluşturarak alışkanlık takip etmeyi çok daha kolay hala getirebilirsiniz. Birçok farklı alışkanlık belirleyeceğimizi düşünürsek, kategori özelliği Productive’e cuk diye oturmuş.

Productive ile Rutin, Rutin, Rutin! 

Uygulamayı aslında “destekçi” olarak yorumladığım özelliği ise çok farklı. Oluşturduğunuz alışkanlık listesinde rutine bindirmeye çalıştığınız alışkanlığınızı çok rahat ve istatistiksel olarak takip edebiliyorsunuz. Bu veriler sayesinde alışkanlık takibi yaparken havaya giriyor, ne kadar iyi ya da ne kadar kötü gittiğinizi görebiliyorsunuz.

Alışkanlıklarınızdan birisine tıkladığınız anda takvim üzerinde planlamanız gözüküyor. En uzun günler serisi oluşturabilirseniz burası ışıl ışıl olacak. Seyir çizgisi içerisinde, “En İyi Seyir Çizgin”, “Tüm Mükemmel Günler” gibi verileri analiz edebilirsiniz. Onun dışında alışkanlığınıza bir zaman sınırlaması koymuş ve belirttiğiniz bir gün de bitirecekseniz “Bitirilen Alışkanlıklar” olarak görebiliyorsunuz.

productive

Sabah, öğleden sonra, akşam ve tümü seçtiğiniz tüm rutin işleriniz ana sayfanızda gözüküyor. Alışkanlık takibi yapmanız belki de hiç bu kadar kolay ve keyifli olmamıştı. Şiddetle önerdiğim bir uygulama olarak kayıtlara geçsin istiyorum.

Diğer Özellikler ve Premium

  • Açık, kolay, kullanışlı bir arayüz.
  • Simgeler ve renklendirmeler ile kişiselleştirilebilir alışkanlıklar ve listesi.
  • Alışkanlık kazanmak istediğiniz kategori ve zamanlamaya özel hatırlatıcılar ve bildirimler.

Premium

Çeşitli ücretli üyeliklerden yararlanıp;

  • Sınırsız sayıda alışkanlık takibi yapabilir,
  • Geliştirilmiş hatırlatıcılara ve motive edici daha fazla istatistiklere sahip olabilirsiniz.

Sizler de uygulamayı kullanmak ve görevlerinizi oluşturup, işlerinizi rutine bindirmek isterseniz aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Productive - alışkanlık takibi
Productive - alışkanlık takibi

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.