Girişimci Marc Köhlbrugge, yazdığınız her karakterin bir kuruşa mal olduğu web tabanlı bir mesajlaşma/sohbet hizmeti olan Expensive Chat ‘i yarattı. Köhlbrugge siteyi bir tweet ile duyurdu ve “Bu her harfin size pahalıya mal olduğu ve ücretsiz olmayan bir chat odası olursa neler olduğunu görmek için yapılmış bir sosyal deney” dedi. Harcanan tüm para nereye mi gidiyor? Tabii ki doğrudan Köhlbrugge’a!

Expensive Chat Cidden Expensive Olabilir!

Site basit; bir lider tablosu, kaç kişi aktif, ne kadar harcanmış, bunları gösteren birimler ve chat odasından oluşuyor. İlk başlarda dostane mesajlarla açılan Expensive Chat, son duruma bakılırsa şirketlerin kendi reklamlarını yapmak için başvurduğu bir yere dönmüş. Siz de bir mesaj yazmak isterseniz site sizden kredi kartı, banka kartı veya Stripe üzerinden ödeme alıyor.

Durum buyken, tek bir mesaj baya ucuza gelmiş oluyor aslında. Amaaan nasılsa ucuz deyip kendinizi kaptırırsanız haliniz fena!

Siteyi, kendisini göstermek için kullanan kullanıcılar da var tabii. Kimileri tek bir emoji için ücret ödeyip mesajını ismine yazmayı tercih ederken, bazıları da lider tablosunda en üstte yer alıp kendisini göstermek için en çok mesajı atıp, haliyle en çok parayı ödüyor ve ilk sırayı kapıyor. Bazıları da direkt olarak URL’i mesajın içeriğinde veriyor ya da ismine ekliyor ve bu şekilde görünür kılıyor.

Açıkçası başarılı olanları yok değil. Örneğin bu kullanıcı adının yanına “(BENİ İŞE ALIN)” yazarak ve sadece emojinin parasını ödeyerek Expensive Chat’i ekmek kapısına dönüştürmüş. Hatta harcadığı en iyi 1 cent olduğunu söylemiş.

Köhlbrugge siteyi bir sosyal deney olarak görüyor ve insanların ücretsiz ortamlarda dağa taşa sallamasının kolay olduğunu, yazdıklarının en sonunda bir faturaya yansıtılmasının ne gibi değişikliklere yol açtığını merak etmiş sanırım.

Bu davranış yorumlamaları bir yana, “Fazladan para kazanmak için eğlenceli bir yol” diyor Köhlbrugge. Haklı tabii, sonuç olarak atılan her mesaj onun cebine giden paralar demek. Belki ileride ünlülerle konuşmak için para ödeyeceğimiz bir platforma dönüşür ama şimdilik durduk yere, kimsenin bilmediği bir chat odasına girip mesaj atıp para vermek ne kadar akıllıca bilmiyorum ama ben en azından denemiş olmak adına $0.23 tutarında bir mesaj attım. ¯\_(ツ)_/¯

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.