Sıradan uçmalı kaçmalı oyunlar kendisine göre olmayanlarınız oralarda bir yerlerde biliyorum… Tam da sizin gibi zekasını sonuna kadar zorlamayı sevenler için birbirinden oldukça farklı 3 sayı bulmacası ile geldim.

Çocuklar için geliştirilmiş Unblock Taxi oyununun aksine bu oyunların hiçbirisi yerli yapım değil ve tabii ki Türkçe de değil.

Yer yer sinirden deliye döneceğiniz olacak. Sakin olun, bu oyunlar sizlere basit ve dolaylı düşünmenin yollarını öğretecek.

Sudoku – The Clean One

sayı bulmacasıSudoku, hepimizin bildiği bir sayı bulmacası. Bu uygulama bizlere klasik herkesin bildiği Sudoku bulmacası çözdürüyor. Onu diğerlerinden ayıran özellikse tasarımı. Azıcık incelerseniz hemen anlayacaksınız, uygulama sadelik vaadi veriyor. Minimalist ve şık tasarımlarıyla, Sudoku oynamak eskisi gibi değil.

sayı bulmacası

Sudoku oynamayı düşünürseniz, sade tasarımıyla diğer uygulamalara fark atan bu uygulamayı indirebilirsiniz. Belirteyim; Türkçe dil desteği sunmuyor.

Sudoku - The Clean One
Sudoku - The Clean One
Developer: Dustland Design
Price: Free

Take Ten: Puzzle with numbers. Pairs of digits

sayı bulmacasıTake Ten, diğer oyunlardan biraz farklı. Amacımız ekranınıza gelen 1-9 arasındaki rakamları eşleştirip yok etmek ve hiç sayı bırakmamak. Eşleştirmek için ya iki sayının toplamı 10’u bulmalı ya da iki sayı aynı olmalı. Amacımız bu iki biçimde geriye hiç sayı bırakmamak.

Oyunun 3 farklı modu var: Classic, Random, Chaotic. Aynı zamanda gece ve gündüz moduyla gözlerinizi yormuyor. Oyunun şu an için Türkçe dil desteği yok. Uygulamanın mağazadaki açıklama kısmında çeviriye yardım etmek isteyenleri bekleyen bir mail adresi mevcut.

sayı bulmacası

Yapımcısı Shadowbiz durmamış Take Ten Go adında bir oyun daha çıkarmış ona da göz atmalısınız bence. Farklı bir oyun görmek isteyenlere birebir olduğunu düşündüğüm Take Ten’i de aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Take Ten: Match Numbers
Take Ten: Match Numbers
Developer: Shadowbiz
Price: Free

Kakuro (Cross Sums)

 Kakuro, çapraz bulmaca ve sudokunun bir karışımı diyebiliriz. Yine 1-9 arası rakamlarla oynuyoruz ve her sayı her satır ve sütun için bir kere kullanılabilir. Amaç, 1-9 arasındaki rakamlarla satırların ve sütunların başında yazan rakama ulaşmak.

 

Satırın başında ve sonunda 6 rakamı varsa ve 3 kutucuk varsa sayılar 123, 321, 312, 132 gibi toplamı 6 olacak şekilde olmalı. Yazdığınız sayılar diğerleriyle kesişirken her satırda aynı rakamdan sadece 1 tane olmalı.

 

Gerçekten dolaylı ve karmaşık düşünme yönünüzü geliştirecek bir oyun Kakuro. Aynı zamanda bazı anlarda çok basit düşünmeniz de gerekli. Kakuro, Sudoku ve Take Ten oyunlarından daha zor bir oyun ve Türkçe dil desteği yok.
 sayı bulmacası
Kakuro zor bir oyun, zekama güveniyorum, beyin jimnastiği benim işim diyenleri aşağıdaki linkten Kakuro indirmeye davet ediyorum.
Kakuro (Cross Sums)
Kakuro (Cross Sums)
Developer: Avitlink
Price: Free

Sayı Bulmacası Sevenlere Layık

Herkes bulmaca, Sudoku insanı değildir. Bazı insanlar sadece görsel efektleri yüksek oyunlara yönelirken bazıları stratejisi gelişmiş oyunlara. Bazıları da sadece bulmaca çözer. Ben bu oyunları bir arada olmasa da oynuyorum. O yüzden gerçekten güzel olanları sıralamaya çalıştım. Uygulamalar şu an sadece Android market Google Play Store’da mevcut ve ücretsiz. İyi oyunlar 🙂

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.