Facebook gereksiz bildirim nedeni ile kullanıcılarını canından bezdirmişti. Sonunda popüler uygulama bu inadından vazgeçti ve dünyanın en gereksiz bildirimini kaldırmaya karar verdi.

Facebook Gereksiz Bildirim

Facebook Gereksiz Bildirim ile Bezdirdi

Facebook Messenger kullananlar bilirler. Yeni bir kullanıcı ile bağlantı kurduğunuzda Messenger üzerinden bir bildirim geliyor. Mesaj geldiğini düşünerek bildirime tıkladığınızda ise sizi şu not karşılıyor: “X kişisi ile artık Messenger’da bağlantınız var”

Bu bilginin neden verildiği, hangi amaca hizmet ettiği kullanıcılar tarafından anlaşılamamakla birlikte gereksiz olduğu da gün gibi ortadaydı. Biriyle bağlantı kurduğunuzda artık onunla mesajlaşabileceğinizi biliyorsunuz. Öyleyse bu bildirim kirliliğine ne lüzum var?

Üstelik bildirime tıklamadığınız sürece orada beklemeye devam ediyor. Ve siz her seferinde yeni bir mesaj geldiğini zannedebiliyorsunuz. Yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünyada gereksizliği ile nam salmış bu bildirim en sonunda kaldırıldı.

Facebook sözcülerinden biri yaptığı açıklamada  “Bildirimleri azaltmak ve daha yararlı hale getirmek için makine öğrenimi tekniklerini kullanıyoruz. İnsanların söz konusu bildirimleri sevmemelerini anlayışla ve memnuniyetle karşılıyoruz. Bu nedenle ürünlerimizi daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Facebook Gereksiz Bildirim

Messenger Bunu Neden Yapıyor?

Elbette mobil uygulamaların biz sıradan kullanıcıların bilmediği ve bilmesine de gerek olmayan bazı zorunlu eylemleri var. Örneğin trafik artırmak. İşte durum bu olunca her bir bağlantı için bu bildirimi göndermek trafik yaratmak için de mantıklı bir yolmuş gibi görünüyor.

Ancak elbette kullanıcılar böyle düşünmüyor ve bu mesajları spam olarak algılıyor. Aslında Facebook gereksiz bildirim konusunda gerçek anlamda bir dünya markası. Örneğin Instagram Hikayelerini Facebook’ta paylaşanlara dair bildirim gelmesi de bunlardan biri.

Gün geçtikçe popülerliğini yitiren ve kullanım süresini uzatmak için akıl almaz yöntemler deneyen Facebook radikal değişimlere imza atması gerektiğinin farkında. Gereksiz bildirimlerle ilgili aldığı kararların kullanıcılarının daha çok hoşuna gideceğini elbette biliyor. Ancak 2.2 milyar üyesi olan ve gelirlerinin %95’ini reklamlardan elde eden bir uygulama için trafik yaratma arzusu anlaşılabilir görünüyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.