Facebook haber takibi için kullanılmaz hale geldi. Özellikle gençler, haber takibi yapmak için Facebook’u tercih etmez oldu.

Facebook Haber Takibi

Facebook Haber Takibi Anlamında Güvenilmez

Facebook’un gençleri kaybetmeye başladığına dair son dönemde pek çok haber gündeme geldi. Yapılan yeni bir araştırma da bu haberleri doğrular nitelikte. Peki, Facebook haber takibi konusunda nasıl bu kadar geriye düştü?

Özellikle gençlerin sosyal medya yönelimlerini araştıran proje, Facebook için hiç de iç açıcı olmayan bir sonucu ortaya çıkardı. Oxford Üniversitesi Reuters Institute for the Study of Journalism tarafınca düzenlenen Digital News Report sonuçları gösteriyor ki artık kullanıcılar, Facebook yerine Instagram ve WhatsApp’ı haber kaynağı olarak görüyor.

Bu durum da tercihlerin ana firmadan kaydığını gözler önüne seriyor. Üstelik araştırma, 37 farklı ülkeden 74 bin katılımcı ile gerçekleştirilen YouGov anketini temel alan bir sisteme dayanıyor.

Kullanıcılar, artık haber takiplerini gizli bir şekilde gerçekleştirmeye daha fazla önem veriyor. Bu nedenle de WhatsApp, Instagram ve Snapchat kullanımı daha yoğun. Üstelik araştırma WhatsApp’ın uluslararası kullanımının da geliştiğinin en büyük göstergesi.

Facebook Haber Takibi

WhatsApp Daha Yoğun Kullanılıyor

Araştırmanın ülkemizi ilgilendiren ilginç bir sonucu daha bulunuyor. Araştırmaya göre bazı sosyal medya kullanıcıları, WhatsApp üzerinden yayın yapıyor. Türkiye ve Malezya gibi görüşlerini açık şekilde dile getirmenin zor olduğu ülkelerin WhatsApp’a yöneldiğinin altı çiziliyor.

Facebook Bu Algıyı Kırmak İstiyor

Aslında artık haber kaynağı olarak görülmediğini Facebook da oldukça iyi biliyor. Bu nedenle bir dizi önlemle özellikle yalan haberlere karşı savaş açılmış durumda. Son olarak İngilizce ve İspanyolca bilen editörlerin işe alınacağını açıklayan Facebook’un gelen son raporun ardından nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.