Cihazlar arası dosya aktarımı her zaman kolay olmaz. Bu tip zamanlarda imdadımıza yetişen dosya aktarım uygulamaları iyi ki var. Sizler de yararlanın diye pratik 5 dosya aktarımı uygulamasını sıraladık.

1) WeTransfer

2009 yılında kurulan Amsterdam merkezli WeTransfer ile şimdiye kadar milyarlarca doküman aktarıldı. 2017 yılında ise mobil uygulama olarak kullanıma sunulan WeTransfer, kullanıcıların mobil cihazlarından doküman, fotoğraf, müzik veya film dosyalarını kolaylıkla aktarabilmesini mümkün kılıyor.

Sunucuya yüklenen dosyalar için 7 gün geçerli olan bir link oluşturan uygulama, bu linkleri istediğiniz kişiye e-posta veya kısa mesaj olarak gönderme olanağı sağlıyor. Aynı zamanda mesajlaşma uygulamalarıyla entegre olabilen WeTransfer sayesinde söz konusu linkleri direkt bu uygulamalar üzerinden de gönderebilirsiniz.

WeTransfer

Uygulamayı Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

2) Send Anywhere

Görsel ve video gibi dosyaların yanı sıra APK dosyalarını da göndermeyi mümkün kılan Send Anywhere, dosyaları orijinal boyutunda ve formatında aktarabiliyor. Uygulama üzerinden 6 haneli bir şifre oluşturarak, gönderdiğiniz dosyaların alıcıya güvenli bir şekilde ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra dosyaları 48 saat geçerli bir link olarak da gönderebilen Send Anywhere uygulamasının dahili müzik ve altyazı destekli video oynatıcıları da bulunuyor. İnternet bağlantısının mevcut olmadığı durumları da göz önünde bulunduran uygulama sayesinde dosyalarınızın aktarımını direkt cihazlar arasında kablosuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Send Anywhere

Uygulamayı Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

3) Xender

Xender uygulaması, internet bağlantısına gerek duymadan istediğiniz formatta dosyayı istediğiniz platforma aktarmayı mümkün kılıyor. Telefondan telefona veya telefondan bilgisayara dosya aktarımı sağlayan uygulama, video ve müzik oynatıcısına da yer veriyor.

Çevrimdışı kullanımda bile oldukça yüksek bir performans sergileyen Xender, görsel ve dokümanların yanı sıra uygulama da aktarabiliyor. Halihazırda 22 dil desteği sunan uygulama, yedekleme özelliğine de sahip. Böylece yeni bir mobil cihaz kullanmak istediğiniz zaman eski cihazınızdaki içeriği bu uygulama ile yedekleyip aktarabilirsiniz.

Xender

Uygulamayı Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

4) Pushbullet

Mobil cihazlardan bilgisayarlara fotoğraf ve link gönderimi son derece pratik hale getiren Pushbullet yardımıyla tek tıkla dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz sohbet uygulaması aracılığıyla arkadaşlarınızla da dokümanlarınızı rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Pushbullet, sosyal ağlarla olan ortak özellikleriyle fark yaratıyor. Pushbullet uygulaması üzerinden arkadaşlarınızla mesajlaşabilir ve “kanallar” işleviyle ilginizi çeken konular hakkında güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Pushbullet

Uygulamayı Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

5) SuperBeam

Halihazırda Android işletim sistemiyle çalışan mobil cihazların mağazalarda bulabileceği SuperBeam uygulaması, cihazlar arası bağlantıyı NFC veya QR kodlarıyla kurabiliyor. Uygulama aracılığıyla fotoğraf, video, rehberinizdeki kişilerin yanı sıra APK dosyaları ve .zip formatındaki sıkıştırılmış dosyaları da aktarabilirsiniz. Dosyaların gönderim tarihi gibi bilgileri hafızasında kaydedebilen uygulamanın farklı renk seçenekleri bulunuyor.

SuperBeam

Uygulamayı Android için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Dosya Aktarımı Artık İhtiyaç

Teknolojinin günlük hayatta büyük bir yer edinmesiyle beraber sahip olunan teknolojik cihazların sayısı da artıyor. Uzun yıllardır hayatın bir parçası olan masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yanında artık akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar da çoğu kullanıcının vazgeçilmezi. Ancak farklı ihtiyaçlara hitap eden cihazlar arasında gidip gelirken, üzerinde çalışılan belgeler ve kişisel fotoğraflar gibi dosyalara her platformdan erişmek büyük önem taşıyor.

Bu noktada cihazlar arası dosya aktarımı işlemini mümkün kılan mobil uygulamalar ise kullanıcıların yardımına koşuyor. Kullanıcıların gerek iş arkadaşlarıyla evrak paylaşımını gerekse telefonundan bilgisayarına fotoğraf gönderimini kabloya ve hatta internet bağlantısına bile gerek kalmadan gönderebilen bu uygulamalar oldukça pratik olabiliyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.