Facebook kripto para çıkarmaya hazırlanıyor. Son dönemin en çok tartışılan konularından biri haline gelen ve riskli bulunan kripto paralar ile ilgili son adım da dev sosyal medya şirketi Facebook’tan geldi.

Facebook Kripto Para

Facebook Kripto Para Konusuna da El Atıyor

Facebook aslında kripto para reklamlarını bloke ediyordu. Bu da kripto paralara destek vermediği yönünde yorumlanıyordu. Ancak şaşırtıcı bir gelişme yaşandı ve Facebook’un kendi dijital para birimini geliştirdiği iddia edildi.

Facebook veri sızıntısı skandalının ardından gerçekleştirdiği yenilikler ile adından sıkça söz ettirir oldu. Öyle ki bu tutum skandalın unutturulma çabası olarak da değerlendirildi. Ancak son haber oldukça dikkat çekiciydi. Zira kripto paralar son dönemin en çok tartışılan konularının başında geliyor.

Facebook Kripto Para

Facebook Piyasa Araştırması Yapıyor

Elbette dev şirket yatırım kararı almadan önce araştırma yapıyor. İddiaya göre Facebook şimdi de kripto para piyasalarının ne kadar kazandırdığını mercek altına aldı.  Bunun nedeni de kendi platformları üzerinden mal ve hizmet alışverişi yapılırken, kendi dijital para birimlerini kullandırabilmek.

Oldukça akıllıca bir sisteme dayanan bu çalışma ile Facebook piyasa değerini daha da hızlı şekilde artırmayı planlıyor. Bir diğer amaç ise aslında kullanıcıları biraz ürkütebilir çünkü bu sistem ile Facebook hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığını çok rahat bir şekilde kayıt altına alabilecek.

Aslında bu durum dolandırıcılara karşı kullanıcıları koruyacak bir sistem olarak düşünülse de kullanıcıları Facebook’tan kimin koruyacağına dair endişeleri hafifletmek için yeterli görünmüyor.

Daha Güvenli Alışveriş mi?

Facebook’un Messenger yöneticisi David Marcus önderliğinde Blockchain araştırma takımı kurduğu biliniyordu. Paypal’da bir dönem başkanlık yapmış olan Marcus’un ayrıca Coinbase yönetim kurulunda da olması “Facebook kendi kripto parasını çıkaracak” iddialarını da güçlendiriyor.

Ancak çalışmalar henüz araştırma sürecinde devam ediyor. Bu da Facebook’un dijital parasının yakın bir zamanda piyasada yer almayacağını gösteriyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.