Geçen yıl Facebook, Events uygulamasını başlatmıştı. Bu uygulama günde 100 milyondan fazla, toplam olarak ise 650 milyondan fazla kullanıcıyı kapsayan etkinlikler özelliğine sahipti. Bu yıl bu uygulama, Facebook Local adını aldı. Üstelik kapsamı sadece etkinlikleri değil, kullanıcının yakın çevresinde bulunan kafeleri, lokantaları, barları ve başka ilgi çekecek lokasyonları da içine alacak şekilde genişletildi.

Facebook Local, iOS ve Android işletim sistemi kullanan bütün bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılıyor.

Facebook Local’in temel özelliği, etkinlikleri ve mekanları kullanıcılara birlikte sunması ve bunu yaparken doğal olarak Facebook arama motorunun gücünü kullanıyor. Bugün Facebook üzerinde 70 milyondan fazla işletme sayfası, bu işletmeler için yapılmış değerlendirmeler ve kullanıcıların birbirleri ile paylaştıkları yer bildirimleri bulunuyor ve bütün bu bilgiler, Facebook Local’ın içeriğini oluşturuyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, insanlar dışarıda arkadaşları ile buluşmak istedikleri zaman yer arayışlarını, Facebook Local uygulaması ile çok kısa sürede çözüyor. Bu tür açıklamalar bir yerde insanın aklına, Events uygulamasının kullanıcılar açısından pek de kolay olmadığını getiriyor. Çünkü aslına bakılırsa Events uygulaması, sosyal ağ uygulamaları sıralamasında ancak 139.sıraya ulaşabilmişti. SensorTower verilerine göre, Events uygulaması bugüne kadar yalnızca 100 bin kişi tarafından indirilmiş.

Facebook yönetimi, bugün etkinlikler için işletmelerden herhangi bir reklam almıyor ve daha çok bu uygulamanın öne çıkması için çalışıyor. Ama ileride, uygulamada reklamlara yer verilmesinin planları arasında olduğunu belirtiyor.

Facebook kullanımında bu arada bir değişiklik yapılmış ve daha önce Yakındaki Yerler adı verilen uygulama Local ismini almış. Bu uygulama, yine eskiden olduğu gibi Facebook Etkinlikler’den ayrı olarak çalışıyor. Ama öyle görünüyor ki Yakındaki Arkadaşlar uygulaması da çok yakında Facebook Local kapsamına alınacak.

Facebook Local, Snap Map’e Karşı

Artık Facebook, Snapchat’ın Snap Map özelliği ile de rekabet etme potansiyeline sahip olacak. Böylece Snapchat’ın Hikayeler özelliği ile oluşan rekabetin kapsamı biraz da genişlemiş olacak.

Gelelim Facebook Local uygulamasının çalışma mantığına. Bu uygulamanın ana sayfasında, kullanıcıya o anda en yakın olan lokantalar, barlar ve kafeler bulunuyor. Ayrıca arkadaşlarının veya takip ettiği kişilerin gittikleri yerler de bu sayfada yer alıyor. Bunun yanı sıra, takvim üzerinde o gün hangi etkinliklerin olduğunu, en fazla hangi etkinliklerin ilgi gördüğünü, gece hayatı ile ilgili bilgileri, müzik, sanat ve başka etkinlik haberlerini izlemek de mümkün. Kısaca belli bir günün seçeneklerini topluca görmek mümkün.

Facebook Local uygulaması ile farklı önerileri ve o anda popüler olan etkinlikleri takip etmek artık çok kolay. Uygulamanın Takvim başlıklı sekmesinde de kullanıcının yaptığı rezervasyonlar ve etkinlik davetiyeleri yer alıyor. Aynı zamanda telefondaki takvim bilgileri ile birleştirmek ve hepsini topluca tek bir yerden takip etmek de mümkün.

Bir başka yararlı özellik de kullanıcı eğer yolculuk yapıyorsa, Facebook Local uygulamasında konumunu değiştirebiliyor ve o şehirde neler yapılabileceğini görebiliyor. Bugün için Order Food uygulamasında olduğu gibi Facebook Local uygulamasından da yemek siparişi verilemiyor. Ama işletmelerin kendi sayfalarında bazen üçüncü parti üzerinden sipariş alması mümkün olabiliyor.

Peki uygulama ülkemize geldiğinde kullanmayı düşünür müsünüz? Sizce Facebook Local, gerçekten Foursquare’in rakibi olabilir mi? Düşüncelerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.